AS ROMA SS LAZIO

založeno:

22.7.1927

9.1.1900

stadion:

Stadio Olimpico

Stadio Olimpico

kapacita:

73 480

73 480

mistr:

3x

2x

pohár:

9x

6x

superpohár

2x

3x

UEFA

1x UEFA

1x PVP

  

  

  

1x Superpohár

  

  

SS Lazio je nejstarším římským fotbalovým klubem založeným v roce 1900. Název klubu je odvozen od názvu oblasti ve střední Itálii, jejímž centrem je právě Řím. Società Sportiva Lazio je takovou naší Tělovýchovnou jednotou sdružující na padesát dalších oddílů. Vzorem Sportovnímu klubu byli antičtí sportovci a právě na počest Řecka, jako rodišti olympismu, vyznávají v Laziu modro bílé barvy. Olympijské ideály však nejednou vzaly za své. V roce 1980 byl klub za nelegální sázky přeřazen do Serie B. Z tohoto skandálu se v Laziu moc nepoučili, neboť o šest let později jsou v tom namočeni znovu. Po odečtení devíti bodů se s vypětím všech sil zachránili ve druhé lize. V sezoně 2006/07 v tom lítají do třetice a spolu s Juve, AC a Fiorentinou jsou všichni přeřazeni do druhé ligy. Po prvním odvolání je trest zmírněn a po druhém je téměř vynulován. …mínus tři body pro Římany. …Juve, dolů!

AS Roma celým jménem  Associazione Sportiva Roma založil na popud Benita Mussoliniho fašistický pohlavár Italo Foschi, který se rozhodl sloučit všechny římské kluby v jediný celek. Takto vytvořené mužstvo mělo konkurovat velkoklubům ze Severu. Římské kluby Roman FC (1903), Alba-Audace Roma (1907) a Fortitudo-Pro Roma (1908) souhlasily. Jediný kdo byl zásadně proti, bylo Lazio. A tady se začala rodit nenávist, která římské derby provází dodnes.

Derby della Capitale jak se tomuto zápasu říká je tím nejvyhrocenějším zápasem Itálie. Do atmosféry zápasu se promítá nejen klubismus, ale výrazně i politika a dokonce rasismus. Tím jsou pověstní zejména „fans“ Lazia sídlící na severní tribuně (Curva Nord). Velmi často jsou zde vidět hákové kříže a další jiné fašistické symboly. Nechvalně proslulým se stalo derby v sezoně 98/99, kdy byl na Curva Nord roztažen 50-metrový transparent: “Osvětim je Vaše město. Pece jsou Vaše domy.“ Bohužel v tomto směru nezůstávají pozadu ani někteří hráči. Takový Paolo Di Canio slavil gól v derby fašistickým pozdravem a bez skrupulí se k tomu hlásil.

Jedny z největších výtržností spojené s římským fotbalem propukly v roce 2004 poté, co se rozšířila fáma o přejetí malého chlapce policejním autem. Nepokoje v hledišti nedokázal uklidnit ani kapitán Franceco Totti a zápas musel být přerušen a později opakován. Bitva rozdivočelých tiffosi s policií však pokračovala v okolí stadionu a v ulicích města. Výsledkem bylo 13 zatčených hooligans a 170!!! zraněných policistů.

Nejsmutnějším okamžikem však bylo zranění fanouška Lazia z roku 1979. Tehdy vylétla ze sektoru AS světlice a smolně zasáhla Vincenza Paparelliho do oka. Tento mladý muž bohužel následkům poranění podlehl.

Derby della Capitale však nejsou jen výše zmiňované excesy. Je to hlavně elektrizující atmosféra, chorály od první do devadesáté minuty, propracované choreografie, výjimeční hráči na hřišti a povětšinou i parádní fotbal. Vždyť v nedávné minulosti zde hrála taková esa světového fotbalu jako Nesta, Vieri, Veron, Nedvěd, nebo svého času nejdražší hráč světa Hernan Crespo (36mil. €) na straně Lazia. Za AS stačí jmenovat pouze dvě jména Gabriel Batistuta a hlavně nesmrtelná legenda Francesco Totti!

     

Vzájemná bilance v dosavadních 179 derby zápasech zatím vyznívá ve prospěch AS:

66 vítězství, 50 proher a 63 remíz.

  

Vzdálenost: Liberec - Brno - Bratislava - Florencie - Řím   -   1630km

Dopravní prostředek: autobus

Vstupenka: 50€ (1350Kč) rohový sektor Curva Sud

Index pana Načeradce: (klobása / hot dog  + půllitr piva) 4€ + 4€ / 0,3l (270Kč)

Italština: dobrý den - buongiorno, ahoj - ciao, 1 - uno, 2 - due, 3 - tre, vstupenka - biglietto, pivo - birra, klobása - salsiccia, děkuji - grazie

  

AS ROMA : SS LAZIO 2:0 (1:0)

Stadio Olimpico 8.11.2015 - Serie A

Vý"let" do Věčného města jsme plánovali ve stejném složení jako jarní výjezd do Lvova. Jak to tak bývá, objektivní příčiny způsobily, že se čtyřčlenná parta rozpadla jak domeček z karet. Naštěstí existují sportovní cestovky a právě v jedné z nich se na poslední chvíli uvolnilo místečko, čehož ihned využívám. Zájezd byl bohužel autobusový (pro mou tělesnou schránku hotové peklo) s nástupním místem Brno případně Bratislava. Již chápu význam rčení: "Všechny cesty vedou do Říma". Po pěti hodinách (za využití žluťáka, metra a vlaku) přijíždím do Brna, kde nasedám do busu plného fanoušků AS. Před námi je dalších 16!! hodin jízdy :-(

V půl osmé ráno přijíždíme do Florencie, kde máme tříhodinový rozchod. Kavárny jsou naštěstí již otevřené a tak po první ranní vyrážím na rychloprohlídku jednoho z nejkrásnějších měst Evropy. Sluníčko se teprve dere z pod zatažené oblohy a my již opět nasedáme do busu a míříme směr Róma. Ubytování máme zajištěno v novém a poměrně dost slušném hotelu na okraji města. Po krátkém odpočinku jedeme hromadně MHDéčkem na stanici metra Tiburtina, z které pokračujeme krtkem ke Koloseu. Tady se od ostatních tradičně trhám a vyrážím na sólo prohlídku večerního Říma. Večer se pozvolna přehoupl do noci a jelikož jsem utahanej jako prase mířím kolem desáté do podzemí a vydávám se B-éčkem na Tiburtinu. Kdo měl tušit, že se tato trasa metra rozdvojuje! :-( Naštěstí mám 24hodinovou jízdenku na všechny spoje MHD (7€) a tak stresuju jen trochu. Když konečně dorazím na místo odkud měl jet linkáč k hotelu, tak v tom italském systému krapítek tápu. Jak jsem se později dozvěděl nebyl jsem jediný. Všichni ostatní to vzdali a jeli raději taxíkama. To byla i má záložní varianta. Po asi 10 minutovém hledání nasedám do právě přijíždějícího busu a odpočítávám šest zastávek do výstupu. U desáté zjišťuji, že MHD zastavuje i na mávnutí a výstup z busu si pasažéři řídí červenou stopkou kdekoliv. Při pohledu z okna vidím jen tmavou periférii nočního Říma. Po vyhodnocení situace si vybírám jediného bílého Itala v nočním spoji a ukazuji mu název stanice kde chci vystoupit. Jeho "Si. Si" a pokyvování hlavou mě trochu uklidní. Když z něj po deseti minutách vypadne "Next." mám vyhráno.

Ráno po vydatné snídani opouštíme hotel a jedeme ke stadionu, kde parkujeme bus a hurá MHDéčkem do centra. Je sice listopad, ale v Římě svítí slunce a teploty šplhají nad 25 °C. Vatikán, Pantheon, Kapitol, Forum Romanum, zmrzlina, pizza, suvenýry a tradá na fotbal. Kousek od Vatikánu nasedám do třicet dvojky, kterou jsme přijeli od staďáku. No nasedám. Sotva jsem se vmáčknul. Na další zastávce se do mých dveří narvalo další dvacet tifosi a tak po indicku cestujeme necelou půlhodinku ke Stadio Olimpico. To, že bus jede úplně jinou trasou než má a vysedáme zhruba kilák od místa určení, mě po večerním dobrodružství nechává zcela klidným.

Po třístupňové bezpečnostní prohlídce se konečně dostávám do útrob stadionu. Do zápasu zbývá zhruba hodina, ale něco mi říká, že takhle sedmdesát tisíc diváků nevypadá. Po chvíli se dozvídám, že oba ultras tábory Curva Sud (AS) i Curva Nord (Lazio) zápas bojkotuji!!! :-( Důvodem bojkotu je rozdělení obou "Curev" pomocí bezpečnostních přepážek a skleněných plotů, které nařídily místní úřady včele s prefektem Franco Gabriellim. Hlavním argumentem je snadnější přístup bezpečnostních složek do sektorů. Oba kluby se toto opatření snažily údajně změnit, ale úřady byly a jsou neoblomné. No nevím. Myslím, že ta snaha je jen naoko a že jde o cílenou kampaň. Některým fans byly zabavovány i šály s nápisy Merda Lazio.

Samotné utkání sneslo ta nejpřísnější fotbalová měřítka. Parádní útočný fotbal v neustálém pohybu se spoustou šancí. Tyče a břevna zvonily na obou stranách. AS vyrukovalo do zápasu se čtveřicí!!! útočníků a to rozhodlo. Vítězství 2:0 bylo naprosto zasloužené. Pověstné a nezáživné italské catenaccio je v Římě minulostí. Hodně mi to připomínalo éru Zdeňka Zemana. První branka padla již v 9.minutě, kdy si Džeko došel pro penaltu, kterou vzápětí sám proměnil. Druhý gól vsítil z brejku nejlepší hráč utkání Gervinho z Pobřeží Slonoviny.

Po zápase jdu ke stánku s občerstvením na kafe. Kafe velikosti malého panáku stojí jedno euro a stojí rozhodně za to! Tohle prodávat na Olšanech tak mají o polovinu klientů méně. Prostě supercloumák.

Cesta busem domů byla sice úmorná, ale dala se vydržet. Hned při výjezdu z parkoviště jeden kovanej Říman rozdal všem vytištěný text s klubovou hymnou, strčil CD do přehrávače a plynulou italštinou celý bus rozezpíval.

Sečteno podtrženo parádní fotbal, nádherná Florencie, bezkonkurenční Řím, to vše prozářeno letním/listopadovým sluncem. Co víc si přát? Rozhodně plný dům a zápas bez bojkotů. Atmosféra na stadionu byla dobrá, ale proti mým očekávání sotva třetinová. Nu což, Derby della Capitale budu muset navštívit ještě jednou! :-)