SFC OPAVA FC BANÍK OSTRAVA

založeno:

20.6.1907

8.9.1922

stadion:

Stadion v Městských sadech

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích

kapacita:

7 547

15 123

mistr:

-

3x

pohár:

-

1x

superpohár

-

-

UEFA

-

-

  

Slezské derby nevzniklo před sto lety. Není to ani zápas dvou fotbalových gigantů. Ani geografická poloha není tou hlavní příčinou nevraživosti. Rivalita mezi hráči v počátcích vůbec neexistovala. V dobách, kdy hrával Ostroj nižší soutěže, jezdívali Opavští podporovat Baník po celé republice. Za současnou nenávist může jeden jediný zápas!

26.listopadu 1995 přijel prvoligový nováček z Opavy na slavné Bazaly a dokonale zde zostudil domácí FCB. Samotná porážka 1:2 by ještě takovou tragédií nebyla. Chachaři / Vládci tribun však nedokázali skousnout dění v ochozech. Zápasu sice přihlíželo 8.5 tisíce diváků, ale téměř šest tisícovek jich přicestovalo z nedaleké Opavy. Po vítězném mači byli Opavští na koni a začali se do Baníkovců navážet. Domácí hools na to reagovali po svém a pár rozbitých hlav bylo na světě. V následujících dvou zápasech opět vyhrála Opava a atmosféra začala houstnout. Ojedinělé ataky začaly být stále častější a napadených přibývalo. Jak tomu tak bývá, akce vyvolává reakci. Narůstající napětí nejprve ovlivnilo ultras scénu a později i obyčejné fans. Chuligánská složka však převládá i po dvaceti letech. Významným prvkem, který Slezské derby "povýšil" z rivality na nenávist, jsou pevné vazby mezi tvrdými jádry obou klubů se stejně smýšlejícími protějšky z nedalekého Polska. Baník má již 22 let družbu s GKS Katowice a Opava jen o dva roky kratší se Slaskem Wroclaw.

Baníkovská družba je vůbec tou nejstarší a dodnes nejlépe fungující mezi polskými a českými kluby. Vše začalo v listopadu 1996, kdy byla na zápas Katowic s Gornikem Zabrze pozvána ostravská ekipa. Internet byl tehdy ještě v plenkách a zprávy se šířily pomalu. Díky komunikačnímu šumu byla dvacítka Baníkovců považována za fanoušky Ruchu Chorzów (nenáviděný Ruch vyznává také modrobílé barvy). Baníkovci tak hned na úvod přicházejí o své šály. Nedorozumění se záhy vysvětlilo a klubové symboly jim byly vráceny. Postupem času vazby mezi jednotlivci přerostly do dnešních rozměrů, kdy je družba pevná jako skála. Výjimkou nejsou ani několikasethlavé výjezdy na vzájemné zápasy. V roce 2006, kdy družba slavila desáté výročí, vyrazilo do Polska na 450 příznivců Baníku. Na oplátku, ještě v témže roce, jelo opačným směrem 700 kibiców na přípravný halový turnaj!

Opavská spolupráce vznikla trochu netradičně. V listopadu 1997 hrál místní basketbalový klub v evropském poháru proti Slasku Wroclaw. Polský klub přijelo do Opavy podpořit 250 příznivců, kteří v hale předvedli fanatický support. Domácí se ve fandění Poláků zhlédli a hned s nimi navázali kontakt. Následující jaro vyrazili čtyři příznivci opavského fotbalu do Wroclawi. Teprve zde, na fotbalovém stadionu Oporowska, se prvotní sympatie změnily v oficiální družbu.

Po existenčních potížích v sezoně 2004/05 musela Opava opustit profesionální fotbal. Následující ročník sehrál SFC v podpalubí moravskoslezského Krajského přeboru. Návrat mezi elitu trval dlouhých třináct let a tak jedinou konfrontací mezi Opavou a Baníkem byl pohárový duel ze sezony 2009/10. Pak dalších sedm let nic. Ekonomické potíže provázené výrazným poklesem sportovní formy však postihly i Baník a i on se poroučel o soutěž níže. V sezoně 2016/17, tak na sebe oba kluby narazily v rámci druhé ligy. Všechny tři zmíněné zápasy provázely tradičně obří nepokoje na stadionech a bitky v ulicích.

16.září 2009: Na pohárové utkání přijelo do Opavy na dva tisíce příznivců Baníku z nichž minimálně tři stovky byly těch radikálních. K první větší potyčce došlo hned u Penny Marketu, kde necelá stovka Opaváků atakovala pochod Baníkovců. Vše vyřešil rychlý náběh připravených těžkooděnců. Další incident narušil již samotný průběh utkání. V 55.minutě opavští chuligáni vnikli na hřiště a hnali se k sektoru hostí. Rozhodčí Zelinka musel zápas na patnáct minut přerušit. Krizovou situaci vyřešil až nástup robokopů v plné polní. Policie měla toho dne opravdu plné ruce práce. Po závěrečném hvizdu se bitky přesunuly do městských ulic a trvaly několik hodin.

14.září 2016: Toto Slezské derby vešlo do historie nejen tím, že bylo první druholigové, ale hlavně elektrizující atmosférou. V hledišti Vítkovického stadionu bouřilo 12.111 diváků, kteří vytvořili parádní fotbalové prostředí s několika povedenými choreografiemi. Celozápasový support obou táborů narušila až lehkoatletická vložka domácích hools, kteří se šli proběhnout po zeleném pažitu. Toto intermezzo necelé stovky chuligánů záhy ukončil náběh fyzicky lépe připraveného protivníka z řad PČR, který vše uklidnil a za čtvrt hodiny se pokračovalo v kopané.

18.března 2017: Opavští pořadatelé ve snaze zmírnit násilnosti spojené s fotbalem snížili kapacitu hostujícího sektoru na 340 míst. To vyvolalo u Baníkovců vlnu nevole a vyústilo v bojkot samotného utkání. Ze zmíněné kvóty se prodalo pouhých 84 lístků a do sektoru nakonec dorazilo jen třicet stávkokazů. Zbývajících patnáct stovek Baníkovců zůstalo před stadionem. S touto formou bojkotu organizátoři příliš nepočítali a bezpečnostním složkám tak připravili opravdu horké chvilky. ...a média měly žně. Tentokrát však bulvár nepřeháněl. Byla to opravdová válka v ulicích, do které se zapojilo několik stovek osob na obou stranách. Již legendární je incident, kdy rozvášněný dav rozebral dvacet metrů dlouhý plot rodinného domu. Cihly ze sloupků a dřevěné latě pak sloužily jako zbraně a munice.

  

Statistiky Slezského derby má smysl počítat až od roku 1995, kdy Opava postoupila do první ligy. Ve 20 vzájemných zápasech je o něco úspěšnější Baník:

9 vítězství, 5 proher a 6 remíz.

  

Vzdálenost: Liberec - Pardubice - Ostrava - Opava   -   430km

Dopravní prostředek: vlak

Vstupenka: 0 Kč - hlavní tribuna (díky Apoku!)

Index pana Načeradce: (klobása + půllitr piva) 50Kč + 32Kč (82Kč)

  

SFC OPAVA : FC BANÍK OSTRAVA 2:1 (1:0)

Stadion v Městských sadech 11.11.2018 - Fortuna liga

Do "nejdrsnější provincie" republiky České vyrážím z Liberce vlakem. Jako exklusivního dopravcem volím České dráhy. Za téměř 900 km jsem poznal téměř kompletní vozový park ČD včetně poskytovaných služeb. Suverénně nejnudnější úsek byl mezi Libercem a Hradcem Králové. Zde pojem "rychlík" nabývá poněkud komických rozměrů. Navazující jízda Pendolínem nebo zpáteční EC-éčkem v jedničce již odpovídaly vynaloženým prostředkům. S přihlédnutím k tomu, že drtivá většina spolupasažérů jela za čtvrtinovou cenu, byl i ten první vlak více než v pohodě. Škoda, že tuto úlitbu za volební hlasy nefinancuje Babiš z kasy Agrofertu.

V Ostravě-Svinově míjím speciál s Chachary, ale něco mi říká, že si jich užiju dosyta :-) Po příjezdu do Opavy již zdáli slyším baníkovské chorály, policejní houkačky a pyrotechniku. Ani ne za deset minut jsem součástí tříkilometrového pochodu více než tisícovky Baníkovců. Odbočit doprava či doleva není absolutně možné. Všechny ulice, uličky i křižovatky jsou neprodyšně uzavřeny a blokovány policejními auty. Domorodé obyvatelstvo je nahrnuto v oknech svých domů a s otevřenou pusou pozoruje policejní manévry. Mně to spíše připomíná karneval v Riu. Jen s tím rozdílem, že diváci jdou v průvodu. Podél trasy pak stojí desítky psovodů, nad hlavami krouží vrtulník, kamery antikonfliktních týmů i bulvárních televizí jedou na plné pecky a osedlaných koní je zde více než v Chuchli a Kladrubech dohromady. Snad jen ty motorové čluny z Lipna chyběly. Jinak velmi zdařilá přehlídka policejních složek. Není se však čemu divit. Události z před dvou let byly dostatečným mementem.

Opavský stadion je z venku docela ruina, ale uvnitř, když je plný až po střechu, působí sympatickým dojmem. Ochozy zdejšího stánku začínají metr za lajnou což je pro atmosféru ideální. Já mám lupen na hlavní tribunu s výhledem na oba sektory aktivních fans. A to je, oč tu běží! Fotbal v podání slezských O-ček mě téměř nezajímá. Zato prezentace domácích ultras a hostujících jedniček v tomto oboru (jak sami o sobě tvrdí) mě zajímá převelice.

Tisícovka Baníkovců je umístěna na polovině ochozu za jednou z branek. Druhá polovina tribuny je bohužel prázdná. ...z "bezpečnostních" důvodů :-( Chachaři se prezentují barevně sjednoceným oděvem v černé barvě, což samo o sobě dává docela slušný efekt. V průběhu zápasu ozdobili sektor modrobílou kartoniádou, vyvěsili několik vlajek a transparentů mířících do řad Opavanů a na závěr rozjeli slušnou pyroshow. Co se hlasové podpory týče, tak byla celozápasová, ale nikterak fanatická, jak by se na derby slušelo. Chachaři mají každopádně na víc!

Domácí Opava se po mnoha letech strávených ve fotbalovém pralese opět prokousala do první ligy a to nejen té fotbalové. Celozápasový support se dal v derby s Ostravou očekávat. Místní ultras se pokusili i o celostadionovou kartoniádu, kde na modrém poli vytvořili nápis Pýcha Slezska. Bohužel dispozice stadionu takovýmto akcím příliš nepřeje. Výsledný nápis byl téměř nečitelný. Zato obří plachta oslavující dvacetiletou družbou se Slaskem Wroclaw byla hodně povedená. Za zmínku stojí i žlutomodré choreo s logem klubu uprostřed. Slušný efekt mělo i několik desítek tyčových vlajek vlnících se nad celým sektorem.

Sečteno podtrženo: povedené derby! Čekal jsem sice ještě větší hukot a mnohem větší fanatismus, ale i tak palec nahoru! ...jo, góly dávali Kayamba a Smola za SFC a za Baník snižoval v 85.minutě Jakub Šašinka.