GRASSHOPPER CLUB ZÜRICH      FC ZÜRICH

založeno:

1.9.1886

     1.8.1896

stadion:

Letzigrund (dočasně)

     Letzigrund

kapacita:

26 104

     26 104

mistr:

27x

     12x

pohár:

19x

     8x

superpohár

1x

     -

UEFA

-

     -

  

Zürich Stadtderby začalo psát svou historii již v 19.století a patří mezi ty vůbec nejstarší na starém kontinentu. Původ rivality mezi oběma kluby lze hledat v sociálním postavení fans obou klubů. Grasshoppers byly považováni vždy za buržoazní klub podporovaný střední a vyšší třídou. FC Zürich byl přesným protipólem elitářskému klubu. Tribuny jeho stadionu plnily převážně dělníci z blízkého okolí. Dalším důvodem historické rivality je i barva dresů. Když v roce 1909 vystoupily Grasshoppers ze Švýcarské fotbalové asociace, změnil konkurenční FC své klubové barvy na modrou a bílou, což jsou barvy města Curychu, ale zároveň i Hoppers. Sociální rozdíly mezi oběma kluby a zejména jejich fanoušky se postupem času vytratily. Inu Švýcarsko :-) Přesto má v současné době mnohem větší fanouškovskou základnu místní FC. Naproti tomu jsou Grasshoppers historicky nejúspěšnějším klubem v zemi. Poslední dekáda ovšem tento slavný klub zastihla v drobné krizi. GCZ momentálně nemají vlastní stadion a musí hrát svá domácí utkání u rivala na Letzigrundu. I titul švýcarských šampiónů je  jedenáct let starý a tak není divu, že jeho místo postupně přebírá další nenáviděný soupeř - FC Basilej.

S tím stadionem je to docela zajímavá story. Původní domov Grasshoppers - stadion Hardturm byl postaven koncem dvacátých let pro 27 500 diváků. V roce 1954 dokonce hostil zápasy Mistrovství světa. Podobný šampionát, ten Evropský, se mu o půl století později stal osudným. Přestože byla v roce 1998 dokončena nová tribuna a stadion pro 17 600 diváků splňoval veškeré požadavky UEFA, přišel v roce 2003 majitel s nápadem stavby nového stánku pro 30 tisíc diváků. Samozřejmě s přilehlým komerčním centrem. Městu Curych se tato myšlenka evidentně zamlouvala. Vidina pořádání Eura 2008 byla velice lákavá. Dokonce byl schválen i úvěr na bezmála 50 milionů franků jako podíl města. Bohužel se do toho přisrali ekologové a projekt se zastavil. Tahanice o výstavbu nakonec skončily u soudu. Město svůj stadion pro Euro 2008 "nutně" potřebovalo a tak zrekonstruovalo atletický Letzigrund, působiště konkurenčních FC. "Nepotřebný" Hardturm byl v prosinci roku 2007 zbourán a Grasshoppers byli vystěhováni na Letzigrund. Jak to tak bývá po Euru se městští zastupitelé přestali o tento projekt zajímat. Druhý stadion se jim logicky financovat nechtělo. No a majitel klubu? Ten skoro deset let pouze slibuje různá řešení. Nejnovější variantou je stavba menšího ryze fotbalového stadionu pro 20 tisíc sedících diváků.

  

Vzájemná bilance v dosavadních 243 derby zápasech vyznívá ve prospěch Grasshoppers:

118 vítězství, 86 proher, 38 remíz + 1 nedohraný zápas.

  

Vzdálenost: Liberec - Praha - Zürich   -   800km

Dopravní prostředek: autobus

Vstupenka: 71 švýcarských franků (1765Kč) přímo na středu na protilehlé tribuně

Index pana Načeradce: (klobása + půllitr piva) 7chf + 5,5 chf / 0,4l nealka (323Kč)

  

FC ZÜRICH : GRASSHOPPER CLUB ZÜRICH 2:3 (1:2)

Letzigrund 2.8.2015 - Raiffeisen Super League

Do Švajcu vyrážím sám a to pouze na otočku. Jako dopravní prostředek využívám "žluťáka" od StudentAgency. Po noční jízdě přes ucpané německé dálnice vystupuji kolem osmé ranní v těsné blízkosti hlavního nádraží. Tou dobou jsou v ulicích pouze poněkud opálenější domorodci, ale na rozdíl od těch našich všichni něco dělají. Připravují předzahrádky, zametají, neustále s něčím popojíždějí ...no prostě neparazitují. Od hlavasu se přesouvám do centra po jedné z nejdražších ulic světa curyšské Bahnhofstrasse. Místní krámky mají naštěstí ještě zavřeno a tak mohu pošetřit svých padesát frantíků na místní pivko a nějaký ten bratwurst. Jelikož je vedro jako prase, tak po krátké prohlídce historického centra mířím rovnou k Curyšskému jezeru, kde se vydržím válet až do začátku utkání.

K Letzigrundu přicházím zhruba hodinu a půl před výkopem. U stadionu se konají hotové policejní manévry. Parádní uniformy zapomněly "ozbrojené složky" doma, zato nechybí jízdní hlídky, kosmonauti, helikoptery a dokonce i vodní děla jsou nachystána. ...všechno zbytečně. Je půlka prázdnin. Liga se teprve rozjíždí. A přičteme-li k tomu obrovská vedra sužující celý kontinent je jasné, že se žádný velký riot konat nebude. Rozhodně ne takový jako v řijnu 2011, kdy nepokoje přerostly únosnou mez a zápas musel být přerušen a po krátké době i ukončen.

Atletický stadion se plnil pozvolna a bohužel se naplnil sotva z poloviny. Což o to, sektory skalních fans byly zaplněny slušně, ale nedorazili běžní diváci, kteří evidentně dali přednost letním radovánkám. Jejich škoda. Od úvodních minut se hrál velice pohledný fotbal plný pohybu, technických narážeček, nebezpečných střel a rychlých brejků. Pět branek hovoří za vše. Skóre otevřel již v 8.minutě albánský reprezentant Shani Tarashaj, který parádní střelou vymetl šibenici branky FCZ. Domácí dokázali zareagovat již po půl hodině hry, kdy rozvlnil síť Arménec Simonyan. Těsně před přestávkou se po krásné akci prosadil opět Tarashaj a do šaten mohli jít radostněji hosté. Druhá půle se nesla ve stejném duchu jako ta první. Dalo se na to koukat! Za domácí vyrovnal po hodině hry Oliver Buff a zápas tak směřoval ke spravedlivé remíze. S tím však nesouhlasil Florián Kamberi, který v 93.minutě rozhodl hlavou o vítězství hostí.

Po zápase se pozvolna přesouvám na autobusák, kde vyhlížím příjezd "žluťáka". Asi půlhodinové čekání mi zpestřil příjezd dvou busů plných řádně upravených metalistů, kteří se vraceli z nějakého fesťáku. Nejvíce mě dostal jeden borec, který si místo báglu vytáhl ze zavazadlového prostoru plastovou popelnici na kolečkách a v klidu si to štrádoval domů. Asi nějaký bankéř :-)

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto