SK SLAVIA PRAHA AC SPARTA PRAHA

založeno:

2.11.1892

16.11.1893

stadion:

Eden

Letná

kapacita:

20 800

18 944

mistr:

17x

36x

pohár:

7x

27x

superpohár

-

2x

UEFA

1x Středoevropský pohár

2x Středoevropský pohár

  

Rivalita mezi nejslavnějšími kluby České republiky vznikla stylově. Hned v prvním vzájemném duelu v březnu roku 1896. Utkání se hrálo na Císařské louce a skončilo smírně 0:0. Sparta však cítila křivdu, neboť vstřelila gól, který rozhodčí Rössler-Ořovský dodatečně odvolal. Dle tehdejších pravidel totiž musely oba celky s dosaženou brankou souhlasit.

V období před vznikem fotbalové ligy neměla Slavia na domácích kolbištích absolutně žádného konkurenta a to přesto, že proti většině domácích soupeřů hrála s rezervním týmem. Teprve v roce 1909, po dvanácti letech existence, našla přemožitele v podobě SK Smíchov. Ve dvacátých letech přebírá štafetu Sparta, která je v tomto období jedním z nejlepších týmů na starém kontinentu a po právu si zaslouží přezdívku "Železná". S příchodem legendárního Pepi Bicana začínají mít navrch opět sešívaní. Slávistickou nadvládu zastaví až Únor 1948. Následujících čtyřicet let pod diktátem srpu a kladiva přežívá Slavia s vypětím všech sil. Popis událostí z období temna je zde.

S nástupem komunistů k moci začíná hon na čarodějnice. Celá padesátá léta se vyznačovala represemi vůči oběma Pražským "S". Ale co se v 50. letech u Sparty dalo nazvat nemilostí, u Slavie hraničilo s promyšlenou likvidací. Slavia jako symbol buržoazní společnosti nesměla používat svůj název, stadion, ani dresy. Sparta měla to "štěstí", že se dostala pod křídla zavedeného strojírenského podniku s revolučními tradicemi a zároveň měla fanouškovskou přízeň některých papalášů. I ona však zažívala krizi a to zejména v sedmdesátých letech, kdy sestoupila do druhé ligy. Zato dekáda před a po sametové revoluci byla jednoznačně v režii letenských. Slavia se nahoru drápala pozvolna a během tohoto období ji několikrát reálně hrozil zánik. V roce 1996 se dočkali i sešívaní. Vytoužený titulu vybojovali po dlouhých 49 letech! V novém miléniu pak slávisté přidali další dva mistrovské vavříny a dokonce si zahráli i Ligu mistrů. Zde výčet úspěchů končí, neboť poslední čtyři sezony to je jeden velký zmar. Po sportovní stránce sešívaní zcela vyklidili své pozice a tak se Sparta přetahuje o domácí trofeje s týmy, které mají aktuálně lepší formu, což jsou téměř všichni...

Začátkem září 2015 odprodal bývalý majitel Aleš Řebíček svůj majoritní podíl ve Slavii Praha novému subjektu. 60% klubu nyní vlastní čínská společnost CEFC a zbývajících 40% velký slávista a jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šimáně. Snad se klubu s hvězdou v srdci začne blýskat na lepší časy.

  

Vzájemná bilance v dosavadních 284 derby zápasech zatím vyznívá ve prospěch Sparty:

132 vítězství, 66 proher a 86 remíz.

  

Vzdálenost: Liberec - Praha   -   110km

Dopravní prostředek: autobus

Vstupenka: 380Kč protilehlá tribuna

Index pana Načeradce: (klobása + půllitr piva) 60Kč + 40Kč / 0,4l (110Kč)

  

SK SLAVIA PRAHA : AC SPARTA PRAHA 1:0 (1:0)

Eden 27.9.2015 - Synot Liga

Do roka a do dne Lomikare! Na den přesně se v Edenu hrálo znovu derby a to v pořadí již 284! Sparta šla do utkání v roli jasného favorita, ale Slavia pod dojmem nedávné změny majitelů a hlavně změny atmosféry v klubu, po právu věří v lepší časy. Papírové předpoklady jsou jedna věc a to co se děje na hřišti věc druhá. Slavia vlétla do zápasu s obrovským nasazení a Spartu převyšovala v bojovnosti, nasazení, touze po vítězství, ale i v taktice. Eliminací sparťanské zálohy nepustili sešívaní soupeře vůbec do hry. Jak pravil po zápase gólman Bičík: „My máme hráče spíš fotbalově vyspělé než velké bojovníky." Hoši, hoši, s tímto přístupem toho moc nedokážete.

Zápas se hrál v parádní atmosféře o kterou se díky domácímu prostředí a příkladnému nasazení hráčů starali pouze červenobílí fans. Během prvého poločasu se kotel prezentoval čtyřmi celosektorovými choreografiemi a v druhé půli téměř frenetickým supportem. Atmosféra na stadionu a zejména ultras produkce Tribuny Sever byla vysoce hodnocena i v mezinárodním kontextu. Specializovaný web ultras-world.com zařadil slávisty na třetí místo zářijovém žebříčku mezi ultras prezentacemi celého fotbalového světa.

Jedinou branku utkání vstřelil těsně před poločasovou přestávkou Jarda Zmrhal z dobrých pětadvaceti metrů a spustil v Edenu bouřlivé oslavy, které tu dlouhý čas nebyly. Druhý poločas se nesl ve stejném duchu. Hráči Slavie hráli na hranici svých možností, tedy skvěle :-) A Sparťané?  Tak ty si moc nevybavuji. Pravděpodobně produkovali tu svou "fotbalově vyspělou kopanou"!

Slavia Praha forever!

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto

  

SK SLAVIA PRAHA : AC SPARTA PRAHA 0:2 (0:0)

Eden 27.9.2014 - Synot Liga

Málokdo si v Čechách uvědomuje, že derby pražských "S" je nejstarší derby mimo britské ostrovy!! Ve zbytku Evropy nenajdete tradičnější zápas s takto bohatou historií. A je úplně jedno jestli jeden z týmů hraje o titul a druhý o padáka. Furt je to vrchol sezony!

Sešívaným se nebývale povedl vstup do sezony a tak není divu, že v Edenu hlásí vyprodáno. V úvodu zápasu měla více ze hry Sparta, ale vyložené šance si příliš nevytvářela. Slavia se probudila, až v samotném závěru prvého poločasu. Góly však padaly výhradně ve druhé půlce a bohužel jen do slávistické branky. Katem sešívaných byl exjablonecký David Lafata, který v 53.min rozvlnil síť hlavou po rohovém kopu, 1:0. O chvíli později sice neproměnil penaltu, ale vše si vynahradil deset minut před závěrečným hvizdem, když dorazil míč za Hrubešova záda a definitivně tak rozhodl zápas. Slávia měla také šance, některé dokonce stoprocentní, ale ani jednu z nich nevyužila. Svědomí mohou zpytovat zejména Zmrhal se Škodou.

Porážka od největšího rivala samozřejmě bolí, ale realita posledních několika let je holt taková. Bohužel. :-( Fotbalový víkend však teprve začíná. Z Prahy mířím do rodných Pardubic a druhý den ráno nabírám směr Krakow, kde místní Cracovia hostí v polském derby Wislu.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto