2x

UEFA

1x Středoevropský pohár

2x Středoevropský pohár

Rivalita mezi nejslavnějšími kluby České republiky vznikla stylově. Hned v prvním vzájemném duelu v březnu roku 1896. Utkání se hrálo na Císařské louce a skončilo smírně 0:0. Sparta však cítila křivdu, neboť vstřelila gól, který rozhodčí Rössler-Ořovský dodatečně odvolal. Dle tehdejších pravidel totiž musely oba celky s dosaženou brankou souhlasit.

V období před vznikem fotbalové ligy neměla Slavia na domácích kolbištích absolutně žádného konkurenta a to přesto, že proti většině domácích soupeřů hrála s rezervním týmem. Teprve v roce 1909, po dvanácti letech existence, našla přemožitele v podobě SK Smíchov. Ve dvacátých letech přebírá štafetu Sparta, která je v tomto období jedním z nejlepších týmů na starém kontinentu a po právu si zaslouží přezdívku "Železná". S příchodem legendárního Pepi Bicana začínají mít navrch opět sešívaní. Slávistickou nadvládu zastaví až Únor 1948.

S nástupem komunistů k moci začíná hon na čarodějnice. Celá padesátá léta se vyznačovala represemi vůči oběma Pražským "S". Ale co se v 50. letech u Sparty dalo nazvat nemilostí, u Slavie hraničilo s promyšlenou likvidací. Slavia jako symbol buržoazní společnosti nesměla používat svůj název, stadion, ani dresy. Sparta měla to "štěstí", že se dostala pod křídla zavedeného strojírenského podniku s revolučními tradicemi a zároveň měla fanouškovskou přízeň některých papalášů. I ona však zažívala krizi a to zejména v sedmdesátých letech, kdy sestoupila do druhé ligy. Zato dekáda před a po sametové revoluci byla jednoznačně v režii letenských. Slavia se nahoru drápala pozvolna a během tohoto období ji několikrát reálně hrozil zánik. V roce 1996 se dočkali i sešívaní. Vytoužený titulu vybojovali po dlouhých 49 letech! V novém miléniu pak slávisté přidali další dva mistrovské vavříny a dokonce si zahráli i Ligu mistrů. Zde výčet úspěchů končí, neboť poslední čtyři sezony to je jeden velký zmar. Po sportovní stránce sešívaní zcela vyklidili své pozice a tak se Sparta přetahuje o domácí trofeje s týmy, které mají aktuálně lepší formu, což jsou téměř všichni...

Začátkem září 2015 odprodal bývalý majitel Aleš Řebíček svůj majoritní podíl ve Slavii Praha novému subjektu. 60% klubu nyní vlastní čínská společnost CEFC a zbývajících 40% velký slávista a jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šimáně. Snad se klubu s hvězdou v srdci začne blýskat na lepší časy.

Vzájemná bilance v dosavadních 284 derby zápasech zatím vyznívá ve prospěch Sparty:

132 vítězství, 66 proher a 86 remíz.

Vzdálenost: Liberec - Praha   -   110km

Dopravní prostředek: autobus

Vstupenka: 380Kč protilehlá tribuna

Index pana Načeradce: (klobása + půllitr piva) 60Kč + 40Kč / 0,4l (110Kč)

SK SLAVIA PRAHA : AC SPARTA PRAHA 1:0 (1:0)

Eden 27.9.2015 - Synot Liga

Do roka a do dne Lomikare! Na den přesně se v Edenu hrálo znovu derby a to v pořadí již 284! Sparta šla do utkání v roli jasného favorita, ale Slavia pod dojmem nedávné změny majitelů a hlavně změny atmosféry v klubu, po právu věří v lepší časy. Papírové předpoklady jsou jedna věc a to co se děje na hřišti věc druhá. Slavia vlétla do zápasu s obrovským nasazení a Spartu převyšovala v bojovnosti, nasazení, touze po vítězství, ale i v taktice. Eliminací sparťanské zálohy nepustili sešívaní soupeře vůbec do hry. Jak pravil po zápase gólman Bičík: „My máme hráče spíš fotbalově vyspělé než velké bojovníky." Hoši, hoši, s tímto přístupem toho moc nedokážete.

Zápas se hrál v parádní atmosféře o kterou se díky domácímu prostředí a příkladnému nasazení hráčů starali pouze červenobílí fans. Během prvého poločasu se kotel prezentoval čtyřmi celosektorovými choreografiemi a v druhé půli téměř frenetickým supportem. Atmosféra na stadionu a zejména ultras produkce Tribuny Sever byla vysoce hodnocena i v mezinárodním kontextu. Specializovaný web ultras-world.com zařadil slávisty na třetí místo zářijovém žebříčku mezi ultras prezentacemi celého fotbalového světa.

Jedinou branku utkání vstřelil těsně před poločasovou přestávkou Jarda Zmrhal z dobrých pětadvaceti metrů a spustil v Edenu bouřlivé oslavy, které tu dlouhý čas nebyly. Druhý poločas se nesl ve stejném duchu. Hráči Slavie hráli na hranici svých možností, tedy skvěle :-) A Sparťané?  Tak ty si moc nevybavuji. Pravděpodobně produkovali tu svou "fotbalově vyspělou kopanou"!

Slavia Praha forever!

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto

SK SLAVIA PRAHA : AC SPARTA PRAHA 0:2 (0:0)

Eden 27.9.2014 - Synot Liga

Málokdo si v Čechách uvědomuje, že derby pražských "S" je nejstarší derby mimo britské ostrovy!! Ve zbytku Evropy nenajdete tradičnější zápas s takto bohatou historií. A je úplně jedno jestli jeden z týmů hraje o titul a druhý o padáka. Furt je to vrchol sezony!

Sešívaným se nebývale povedl vstup do sezony a tak není divu, že v Edenu hlásí vyprodáno. V úvodu zápasu měla více ze hry Sparta, ale vyložené šance si příliš nevytvářela. Slavia se probudila, až v samotném závěru prvého poločasu. Góly však padaly výhradně ve druhé půlce a bohužel jen do slávistické branky. Katem sešívaných byl exjablonecký David Lafata, který v 53.min rozvlnil síť hlavou po rohovém kopu, 1:0. O chvíli později sice neproměnil penaltu, ale vše si vynahradil deset minut před závěrečným hvizdem, když dorazil míč za Hrubešova záda a definitivně tak rozhodl zápas. Slávia měla také šance, některé dokonce stoprocentní, ale ani jednu z nich nevyužila. Svědomí mohou zpytovat zejména Zmrhal se Škodou.

Porážka od největšího rivala samozřejmě bolí, ale realita posledních několika let je holt taková. Bohužel. :-( Fotbalový víkend však teprve začíná. Z Prahy mířím do rodných Pardubic a druhý den ráno nabírám směr Krakow, kde místní Cracovia hostí v polském derby Wislu.