Ligové zápasy navštěvujeme pravidelně a tak by nemělo cenu, popisovat zde desítky zápasů České fotbalové ligy, proto se zaměříme pouze na utkání něčím výjimečné nebo zajímavé.

Mapa stadionů, které jsem navštívil během toulek za ligovým fotbalem.


  

SK SLAVIA Praha : AC SPARTA Praha

Eden 26.5.2019 - poslední kolo nadstavby Fortuna ligy

2:1                 MI9TŘI ! ! !

video

  

FC BANÍK Ostrava : SK SLAVIA Praha

Andrův stadion, Olomouc 22.5.2019 - finále MOL Cupu

0:2

SKS si jede pro Double! U toho nemůžu chybět. Na 360 kilometrů dlouhý výjezd vyrážím „žluťákem“ přes Prahu, kde ve Vršovicích nasedám do jednoho ze dvou vlaků, které v euforii objednal a zaplatil klub. Za mě trochu zbytečné gesto. Zařídit dopravu je super! Za to jednička s hvězdičkou, ale proč zadarmo? …a proč zadarmo i vstupenku na fotbal? Nu což, stalo se. Díky, ale méně je mnohdy více. To naštěstí neplatilo o počtu vagónů. Tak dlouhý osobák jsem viděl naposledy při odsunu ruských vojsk v devadesátém prvém. Ani na pardubické nádraží, a tam je kurva dlouhé nástupiště, se poslední vagón nevešel.

Po příjezdu do Olmíku na nás čekal kordón policejních aut a těžkooděnců. Jejich počet byl sice naddimenzován, ale jinak byli naprosto v pohodě a bez zbytečné buzerace nás odvedli na stadion. Díky systému „vše zadarmo“ jsem měl lupen do sektoru, který mi přidělili až ve vlaku a né na flek, který bych si zakoupil přes Ticketportal. Na nekrytou se mi v deštivém odpoledni fakt nechtělo a tak nadrzo procházím turniketem určeným pro podélnou tribunu. Čtečka čárových kódů samozřejmě zareagovala, ale tisícihlavý dav v zádech nedal pořadatelům prostor k důkladnější kontrole. První bariéra překonána a už si to štráduji na místa u půlící čáry. Důvod je jasný. Chci mít přehled o dění v obou kotlích a užít si atmosféru se vším všudy.

Fans Baníku obsadili ikonickou obloukovku za severní bránou, která je větší a pro povzbuzování výhodnější. Tento handicap byl Slávistům kompenzován tribunou Jih plus značnou částí kapacity tribuny Východ. Počty fans tak byly vyrovnané. Na hřišti se sice bojovalo o Pohár, ale to hlavní se mělo odehrát v hledišti. Takové finále tu dlouhá léta nebylo! Souboj fanouškovské a výjezdové jedničky z Ostravy a Tribuny Sever z Edenu. Kdo měl v hledišti navrch? O to vůbec nejde. Oba tábory udělaly po ultras stránce maximum. Kdo byl toho večera v hledišti, nezapomene ani za deset let! Za takovou atmosférou jezdím po celé Evropě a bez ostychu tvrdím, že tento zápas by obstál kdekoliv. Celosektorová chorea. Chorály po celých devadesát minut. Pyro na obou stranách. Místy až fanatické povzbuzování. Prostě TOP! Nejlepší atmosféra co jsem v Čechách zažil! Čtyři tisícovky fandících Chacharů na jedné straně a čtyři tisícovky fandících Sešívek na straně druhé. Super zážitek!

A na hřišti? Tam se hrál spíše bojovný fotbal, který ničím výjimečný nebyl. Spíše průměr. SKS zvítězili 2:0 a po 77 letech brali DOUBLE! Možná bych se zastavil u penaltového faulu z 36. minuty. Václav Procházka ve vápně sáhnul na rameno slávisty Ngadeua. Ten ve výskoku souboj neustál a upadl. V kontextu celé sezony a současných pravidel faul/penalta. Pokud by však takovýmto gólem měla prohrát Slavia, tak budu stejně nasraný jako baníkovci. Fotbal potřebuje změnu pravidel při posuzování pokutových kopů! Penalta jen v jasné gólové příležitosti. Ne za faul v rohu pokutového území! Ne za faul zády k brance! Ne za ruku při centru ze strany! Ne za souboj bez míče! Ne při kdejakém pseudokontaktu! Prostě zmenšit prostor simulantům a hlavně zúžit na minimum kreativní výklad pravidel! Už nikdy nechci slyšet: „Kontakt tam byl.“ nebo „To si obhájí.“ Prostě faul v jasné gólové příležitosti = penalta. Ostatní přestupky ve vápně řešit formou přímého, popřípadě nepřímého kopu!

No, a když už jsem u té kritiky, tak se pustím do svazu. Pořadatelem finále MOL Cupu byl FAČR a ten své pořadatelství absolutně nezvládl. Nebudu se vozit po takových banalitách jako je pyro, za které mocipáni ze Strahova zavírají klubům sektory, zakazují výjezdy aktivních fans a vybírají statisícové pokuty. Pyro není zločin! Pokud ho tedy nedrží v rukou bezmozek a nejebne ho na hřiště, nebo mezi diváky. Vždy se jedná o selhání jednotlivce a děje se to výjimečně. Proč tedy sahat ke kolektivním trestům?! To je to samé, jako bychom zakázali prodávat lahváče. Ten se na ulici může také změnit ve zbraň.

Horší je, že byl po zápase fyzicky napaden videorozhodčí. Za jejich bezpečnost na stadionu a v jeho bezprostřední blízkosti je zodpovědný pořadatel, tedy FAČR. Což samozřejmě problém je, ale divák na stadionu ani u TV obrazovky to nezaregistruje. Čeho si však všiml každý, byly nechutné manévry těžkooděnců na hrací ploše. Policie na žádost FAČRu vyslala na hrací plochu dvě stovky válečníků v plné zbroji. Vůbec netuším, zdali fotbalový svaz má pravomoc úkolovat PČR, ale bylo to šílené a nehodné sportovní události. Takhle produkt jménem fotbal nezpeněžíte. Amatéři!

Resumé: Disciplinární komise potrestala FC Baník Ostrava za nesportovní chování fanoušků peněžitou pokutou 80 tisíc korun a podmínkou uzavření hostujícího sektoru na jedno venkovní utkání. Prohřešky fans pražského celku ocenila DK pokutou 60 tisíc korun. ...dle slov předsedy DK Richarda Bačka byla při stanovení výše peněžitých trestů zohledněna nedostatečná pořadatelská služba ze strany pořádající FAČR. Jinak by byly peněžité tresty výrazně vyšší.

  

SK SLAVIA Praha : AS SPARTA Praha

Eden 17.9.2017 - 7.kolo HET ligy

2:0

Tři dny po zápase s Maccabi Tel Aviv přijela do Edenu Sparta Praha. Letošní 288.derby mělo "miliónový" náboj. Oba rivalové před sezónou mohutně investovali (spíše utráceli) a tak byla očekávání obrovská.

Ve větší pohodě šli do zápasu sešívaní, kteří sice nepostoupili do vysněné Champions League, ale jsou ve skupině Evropské ligy a v domácí soutěži hned za stoprocentně bodující Viktorií Plzeň. To Sparta se trápí na všech frontách. Nepodařila se jí letní příprava, vypadla z EL, drahé posily nejsou posilami, kabina je rozhádaná, fans naštvaní a herní projev tristní. Co více si přát :-)

Sestava Slavie byla předem avizovaná a tedy jasná. To v případě Rudých byla řada otazníků. Z letenského "stratéga" signora Stramaccioniho se vyklubal mistr nečekaných a dost často protichůdných řešení. Před čtrnácti dny totálně odepsaní a ze Sparty téměř vyštípaní Václav Kadlec a Martin Frýdek byli rázem v základu pro derby! Kapitán Lafata na lávce. Pepa Šural tamtéž. Naštěstí byl v základu Tomáš Rosický. To byla pro Slavii ta nejlepší zpráva. Novináři i samotní Sparťané ho pasovali do role spasitele. Sorry Roso, již dávno ne! Samotné utkání to ukázalo v plné nahotě. Aktivně hrající Slavia zcela eliminovala zálohu Sparty v čele s Tomášem a tak nebylo nikoho, kdo by rozdával pasy na rychlonohé kraje Ben Chaima a Biabianyho. Červenobílí hnáni vyprodaným Edenem přistoupili k derby jak se sluší a patří. Hráči jezdili jak motorové myši, bojovali, hráli do těla a celkově působili "hladovějším" dojmem. Excelentně hrál zejména Miro Stoch. Vysoký standard si drželi Simon Deli, Milan Škoda a zejména Pepa Hušbauer, který opět ukázal, že je hráč pro velké zápasy, ve kterých nemusí hledat motivaci.

Klíčový okamžik se odehrál ve 29.minutě, kdy se po Stochově akci ocitnul ve stoprocentní příležitosti Milan Škoda. Jeho střelu zpoza brankové čáry vykopl sparťanský obránce Costa. Celý stadion viděl, že míč byl již metr za brankovou čarou a jednalo se tedy o regulérní gól. Jediný kdo nic neviděl, byl rozhodčí Jílek a jeho asistent Blažej, kteří gól neuznali. Já jim to ani moc nevyčítám. Fotbal se za posledních dvacet let neskutečně zrychlil a lidský faktor nemá šanci vše postřehnout. Mnohem smutnější je, že se zavedení moderních technologií brání FIFA, UEFA i FAČR. Já osobně vidím inspiraci v rugby, kde hlavní rozhodčí s mikrofonem vysvětlí celému stadionu svůj verdikt, případně tlumočí detailní rozbor situace od videorozhodčího.

První poločas sice skončil 0:0, ale rozložení sil na hřišti dávalo tušit, že se slávisté brzy prosadí. To "brzy" trvalo až do 71.minuty, kdy se po Stochově přímém kopu prosadil Milan Škoda, 1:0. V 89.minutě se po druhé žluté červenal Costa. Krátkou přesilovku stačili sešívaní zužitkovat v druhou branku. Pepa Hušbauer vybojoval míč, potáhl rychlou brejkovou akci a následně ji zakončil střelou na přední tyč, 2:0.

A tak se Edenem mohlo rozeznít sborové "Slávisti! Derby je naše! Derby je nááááše..."

  

SK SLAVIA Praha : FC ZBROJOVKA Brno

Strahov 27.5.2017 - 30.kolo ePojištění.cz ligy

4:0

18.titul v klubové historii, čtvrtý v samostatné lize a první od roku 2009 musela Slavia vybojovat na Strahově. Domácím stadionem v Edenu tak místo oslavných fanfár znělo kvílení kytar kapely Rammstein?! Což byla taková malá pomsta bývalých majitelů Eden Areny, kteří na termín závěrečného kola nasmlouvali dva rockové koncerty (Rammstein, Depeche Mode). Na dlouhá léta nepoužívaný Strahov mohlo přijít pouze 12.300 diváků, neboť horní prstenec tribun je v dezolátním stavu. Toalety a pevné stánky s občerstvením musel klub nahradit mobilním zařízením, neboť i ty jsou provozu neschopné.

Klíčový moment samotného zápasu se udál ve 25.minutě, kdy se nechal vystřídat zraněný gólman Melichárek a do branky zamířil brněnský debutant Veselý. Během pěti minut dostal dva góly a bylo vymalováno. O branky se postarali Frydrych, Tecl, znovu Tecl a vše pečetil Ngadeu. ...a šlo se slavit!

foto:

video:

  

SK SIGMA Olomouc : SK SLAVIA Praha

Andrův stadion 16.4.2016 - 25.kolo Synot ligy

1:1

Tento zápas svou důležitostí ani herní kvalitou nestál za řeč. Slavia sice "bojuje" o pohárovou Evropu, ale fotbal hraje darebný. Pokud nenastoupí Milan Škoda, tak není v týmu borce, který by pravidelně skóroval. Nemůžu si pomoc, ale chtělo by to radikální změnu. Změnu herního systému. Mám však obavy, že toho "neodvolatelný" trenér není schopen. V zápase druholigové úrovně se téměř hodinu nic fotbalového nestalo. ....až v 59.minutě se utaženou střelou prosadil olomoucký Navrátil a Sigma šla do vedení. Sen o třech bodech Hanákům nevydržel ani dvacet minut. To se v malém vápně nejlépe zorientoval Jarda Zmrhal, který ukončil slávistické trápení. Kdyby záleželo na mně, tak bych body nedal ani jednomu mužstvu. Byla to sice fotbalová nuda, ale jako rodinný výlet na Hanou se sobotní odpoledne povedlo.

SK SLAVIA Praha : FC BANÍK Ostrava

SK SLAVIA Praha : FC BANÍK Ostrava

Eden 28.2.2016 - 19.kolo Synot ligy

3:1

Ve třetím "jarním" kole hostili sešívaní Baník Ostrava. Beznadějně poslední a již v polovině soutěže k sestupu odsouzený tým.

Po fotbalové stránce se nečekal žádný hodokvas, přesto nasedám do žluťáka a mířím ku Praze. Fotbalu v TV mám plné zuby, je ho moc, je všude a začíná nudit. Slávka má nového majitele, nové posily a po dlouhé době i ambice někam to dotáhnout.

Tím nejdůležitějším je však skutečnost, že se do Edenu začínají vracet diváci a tak očekávám bouřlivou atmosféru. Vždyť přijede Baník! Co na tom, že je v krizi, že nemá prachy, nemá hráče a ani svůj stadion. Tím vším jsme si prošli taky. Jediné co stojí za řeč jsou jeho fans! A těch přijelo do Práglu rovných tisíc kousků!! Když se podívám na ostatní kluby a jejich počty, tak je toto číslo téměř k neuvěření. Chachaři se prostě hecli, zmobilizovali vše co má ruce a nohy a s motem #DobyjemeEden vyrazili na 350km dlouhý výlet. Respekt!

Právě kvůli Chacharům a jejich ultras prezentacím si kupuji lupen na hlavní tribunu, abych měl kloudný výhled na oba kotle. Vyplatilo se. Dlouho nepamatuji, že by některý z hostujícím táborů byl v Edenu takto vyrovnaným (možná i ....) soupeřem Tribuně Sever.

Vše začalo tradičně. Nástupem na šichtu. Ostraváci se nejprve shromáždili v útrobách stadionu a poté oblečeni do černého, s papírovými kladivy a hornickými lampami v rukou, vyfárali do "Dolu Eden". To vše za zpěvu chorálu "SK Slezská z hornického města..."  Krátce po úvodním hvizdu rozbalili hlavní choreo v podobě malované plachty s Bazalbubem a nápisem "Já jsem horník, kdo je víc?!" To však nebylo z celosektorových prezentací zdaleka vše. Na straně Baníku proběhla ještě v prvém poločase kartoniáda oslavující desáté výročí havířovské skupiny "Thugs from Havířov". Slávisti hájící domácí prostředí vyrukovali s tradičně obří kartoniádou tentokráte na téma:  "EDEN - Náš domov. Naše pevnost". Baníkovci v druhé půli přidali malý návdavek. Neotřelé choreo při němž oblečeni do bílých a modrých pláštěnek rozpůlili celý sektor.

Po fotbalové stránce se opravdu nic výrazného neodehrálo. Baník šel sice brzy do vedení, ale Slávka s přehledem zápas otočila a zvítězila 3:1. Co však za zmínku rozhodně stojí je atmosféra. 13 tisíc diváků vytvořilo kulisu, která bývá na českých stadionech málokdy k vidění. Po celých devadesát minut zněly Edenem slávistické i baníkovské chorály, které se navzájem prolínaly. Kotle sváděly na tribunách vlastní zápas. Oba ultras tábory používaly ke své prezentaci ohně a lehké dýmy, které vše náležitě podbarvily. Prostě super efekt. Super atmosféra! O to větší škoda, že se Baník z první ligy poroučí a naopak v lize zůstávají kluby s nulovým potenciálem se něčemu takovému třebas jen vzdáleně přiblížit.

  

FC BANÍK Ostrava : SK SLAVIA Praha

Bazaly 31.5.2014 - 30.kolo Gambrinus ligy

2:0

Slavia Praha hraje o sestup! Tento sci-fi scénář dostává po dlouhých 51 letech opět reálné rozměry. Jen vítězství na Bazalech dávalo slávistům prvoligovou jistotu i pro nadcházející ročník. V opačném případě nám musela pomoci nemohoucnost Hanáků v Liberci, popřípadě zaváhání Klokanů s Plzní.

Souhrou náhod jsem pobýval tento víkend v Pardubicích vzdálených od Ostravy 250 kiláků. Pendolino tuto štreku hravě zvládne za dvě hodky, a proto není co řešit. Drobnou komplikací je obstarání lupenu na spiel. Z „bezpečnostních“ důvodů končil prodej vstupenek den před utkáním a ke všemu byly na jméno :-( Každý problém má své řešení, a tak usedám na hlavní tribunu a sleduji, jak se Bazaly plní skoro jedenácti tisíci chachary. Na to, že se jedná o záchranářský duel… solidní návštěva.

Tragickou fotbalovou sezonu zakončuje Slavia tragickým výkonem a po zásluze prohrává 2:0. O obě branky se postaral rychlonohý Ghaňan Francis Narh. Naši hráči byli úplně jaloví a opět ukázali, že nejsou hodni dresu s hvězdou na hrudi. Doufám, že drtivou většinu z nich již nikdy neuvidím hájit barvy našeho klubu.

Sigma to v Liberci nezvládla, a proto opouští prvoligovou scénu na místo Slavie Praha.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

     

FK ÚSTÍ n/L : SK SLAVIA Praha

Ústí n/L 2.10.2012 - 3.kolo Poháru České pošty

2:2

Tři dny po vítězném derby se Spartou vyrážíme s Alešem na výjezd. Je podzim - je středa - je jasné že SKS hrají nějaký ten Pohár. Destinací fotbalu zaslíbenou je tentokráte Ústí nad Labem. Není to sice Bělehrad, Hamburk či Valenci, ale výkonnost současné Slávie je sotva dostačující na Ondrášovka Cup či Pohár České pošty, nebo jak se ten kočkopes jmenuje. Cestou obvoláváme všechny ústecké kámoše ze studií a lanaříme je na nevšední sportovní zážitek :-) Docela úspěšně, neboť se nás sešlo celkem šest kousků. Ke staďáku dorážíme s devadesátiminutovým předstihem a jdeme zakoupit vstupenky. Obavy zda nebude náhodou vyprodáno se ukázaly jako liché. Přestože je sluncem prohřáté prohibiční odpoledne na fotbal si našlo cestu pouhých dva a půl tisíce diváků. Hlavní "tribuna" je obsazená a tak si jdeme stoupnout pod domácí kotlík. A byla to dobrá volba. Místní borci měli spoustu vtipných chorálů. Zejména opěvovali městské zastupitele a jejich vztah k Armě. "Stadion furt není, jenom slibujem. Modrobílá Arma z Ústí nad Labem" nebo "V Ústí nad Labe stojí stadion. Je starej. Je špinavej. A Voni. Slibovali, malovali a stejně nic nedělali" Jako slávista, který viděl více jak tucet maket budoucího Edenu tuto frustraci plně chápu.

Utkání se vyvíjelo dle předpokladů a Slávia se po průměrném výkonu a podprůměrném nasazení ujala ve 45.min vedení 1:0 gólem mladíka Koreše. Po přestávce Arma ihned vyrovnala a začalo trápení. Světlým okamžikem byla jen branka Milana Škody z 58.minuty, která poslala Slavii do vedení 1:2. O deset minut později je však znovu vyrovnáno a tento stav se již do konce utkání nezměnil. Na řadu přišly pokutové kopy. Jejich exekutoři se až na jediného nemýlili. Smutným hrdinou se stal Karol Kisel. Jeho penalta alá Tonda Panenků postrádala to správné načasování a okamžik překvapení. Již v momentě, kdy si Karol stavěl míč na značku pokutového kopu se tribunou nesly hlasy: "Ten to dloubne doprostřed brány". A taky, že jo. Jeho nápis na čele si samozřejmě přečetl i gólman Zacharda, který s nataženýma rukama a úsměvem na rtu poslal Ústí do dalšího kola.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

FC SLOVAN Liberec : FC VIKTORIA Plzeň

U Nisy 12.5.2012 - 30.kolo Gambrinus ligy

0:0

Přestože se ve fotbale nehraje žádné play off, tak tohle bylo finále jak se patří. Výhodu domácího prostředí měl Liberec a v jeho prospěch hovořil i tříbodový náskok v ligové tabulce. Ani hosté z Plzně však nebyli bez šancí. Poslední dva ročníky totiž předvádějí parádní fotbal. Dalším z jejich trumfů je i regionální příslušnost jednoho z nejmocnějších hráčů fotbalových šachů - pana B., známého zejména tahy s "černými figurkami". Naštěstí pro fotbal se zářez nekonal a bylo se opravdu nač koukat.

Úvodní čtvrthodina potvrdila, že bude k vidění pohledný ligový spiel. Každé z mužstev si vypracovalo po dvou, třech slibných šancích, které volaly po gólu. Skóre se však nepohnulo ani na jedné straně a stav 0:0 vydržel po celou první polovinu zápasu.

Jestliže měl v prvém poločase mírně navrch Slovan, tak celé druhé půli jasně dominovali hráči Plzně. Dvě tyče, tři jasné gólovky, lepší kombinace i pohyb. To byla Viktoria, kterou známe z pohárové Evropy. Slovan se však bránil houževnatě a s trochou štěstí a famózním Bičíkem v bráně uhájil bezbrankovou remizu, která znamenala třetí titul za posledních deset let.

  

SK SLAVIA Praha : FC SLOVAN Liberec

Eden 30.5.2009 - 30.kolo Gambrinus ligy

2:2

Jak se stává tradicí, v mistrovských sezonách hraje Slavia svůj poslední zápas vždy proti mužstvu ze Severu. V ročníku 95/96 zvítězili sešívaní v Liberec 3:2, loni remizovali v novotou vonícím Edenu s Jabloncem 2:2 a letos je tu opět zápas s libereckým Slovanem. Na tuto událost bylo zvědavo 17600 diváků, což je sice hezké, ale pro mě malinko zklamání. Od úvodních minut se hrál ofenzivní fotbal a to zejména ze strany Slavie, která mohla do poločasu vést klidně o pět branek. Ujmuly se však pouze dvě střely, ale zato výstavní! Zejména trestňák z dobrých 30 metrů v podání Petera Grajciara neměl chybu. I druhá branka spadala do kategorie povedených. V pohodě hrající Pavel Fořt našel nádherným pasem za obranu Milana Ivanu a ten z první nedal Zlámalovi žádnou šanci. Liberec z jednoho, ne-li jediného, protiútoku snížil zásluhou Andreje Keriče na poločasových 2:1. Druhá půle byla po fotbalové stránce již o poznání méně kvalitní, ale přesto si ji fanoušci náležitě užívali. Nic na dobré náladě nemohla změnit ani poslední minuta, v které se znovu prosadil nejlepší střelec ligového ročníku - Andrej Kerič a srovnal tak na konečných 2:2.

SLAVIA PRAHA – VĚČNĚ PRVNÍ ! ! !

     

AC SPARTA Praha : SK SLAVIA Praha

Letná 6.10.2008 - 9.kolo Gambrinus ligy

1:4

Toto 268-mé derby se zapsalo do paměti slávistických fanoušků jako jedno z nejpovedenějších. Potěšující byl nejen výsledek zápasu, ale i styl jakým se výhra zrodila. Jak prohlásil sparťan Vopička „Splnil se mi sen. Bohužel ten nejčernější, jaký se mi kdy zdál.“ :-)

Základní otázkou před derby bylo: Kde sehnat lupen? Stadion byl dlouho dopředu vyprodán a možnost dostat se do ochozů se minimalizovala. Naštěstí existují vypečené soutěže o vstupenky a na jednom vypečeném radiu se na nás „usmálo“ štěstí :-) Z Liberce vyrážíme autem v sestavě: dva za hrob přesvědčení sparťané, jeden kovaný slávista a v Bolce nabíráme Gerda, který fandí kdekomu pokud tento celek vede ligovou tabulku.

Spiel to byl náramný. Slávia začala ve velkém stylu a zhruba třicet minut vůbec nepůjčila domácím míč. Z tohoto tlaku se zrodil první i druhý gól v letenské síti. Autorem dorážky znamenající jednogólové vedení byl nejzkušenější slávista na hřišti - Vlááááďa Šmicer.  Druhou branku přidal nádhernou hlavičkou Mickael Tavares. Z následné rozehrávky poprvé zahrozili i domácí a zásluhou Vacka se pokusili zápas zdramatizovat. Nebývale psychicky odolná Slavia však žádné vážnější komplikace nepřipustila a v druhé půli dalšími dvěma góly pečetila vítězství. Autorem třetí branky byl opět Vláďa Šmicrů a čtyřgólovou výhru pečetil v poslední minutě Zdeněk Šenkeřík.

Toto vítězství začíná dávat mé loňské sázce (o šest sudů) reálný rozměr. Ještě pět titulů v příštích devíti letech a bude velká párty... :-)

Slavia forever!

     

SK SLAVIA Praha : FK JABLONEC 97

Eden 17.5.2008 - 30.kolo Gambrinus ligy

2:2

V sobotu 17.5.2008 se v Edenu konala korunovace fotbalových mistrů pro sezonu 2007/08. Dle předpokladů :-) se z mistrovského titulu radovali hráči SK Slavia Praha a s nimi 20 tisíc šťastlivců v ochozech a dobrý miliónek slávistů a slávistek u televizních obrazovek. Jak se u správné korunovace sluší a patří je zapotřebí poděkovat těm, kteří se o již zdánlivě ztracený titul zasloužili měrou vrchovatou. Tímto děkuji Baníku Ostrava a Zbrojovce Brno za bodovou loupež na Letné ve 28. respektive 29.kole. Rozhodně se sluší poděkovat i Michalu Bílkovi, bez jehož koučinku by náš odvěký rival mohl jen těžko prohospodařit jedenáct bodů v posledních čtyřech ligových kolech. No a zlatý dík patří kovanému "slávistovi" v řadách letenských a to Tomáši Řepkovi, který svým tradičním blikancem v zápase s Brnem nastartoval sparťanskou nemohoucnost, která z věčně druhých slávistů udělala po dvanácti letech zase jednou ty první! Tomáši děkujeme!!!

Branky: 51. Belaid, 86. Pudil - 52. Žofčák, 90. Krejčí
Slavia: Vaniak, Brabec, Hubáček, Latka, Toleski, Šmicer (62.Tavares), Šenkeřík (83.Pudil), Suchý (76.Jarolím), Švento, Krajčík, Belaid.
Diváci: 20698

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto

  

SK SLAVIA Praha : AC SPARTA Praha

Strahov 31.3.2008 - 23.kolo Gambrinus ligy

1:1

Za ideálního fotbalového počasí vyrážíme z Liberce na "vyprodaný" Strahov. Na derby se těším jako malý Jarda a očekávám špičkový zápas s elektrizující atmosférou v hledišti. Bohužel fotbal se příliš špičkový nehrál, ale to se ve sportu občas stává. Zato atmosféra mě totálně zklamala a to jsem hodně slušný! Přitom do 60.minuty bylo všechno v pohodě a zejména slávističtí ultras se předvedli propracovanou a jistě nákladnou choreografií a i celkový support byl na velmi slušné úrovni.

Na hřišti se však oslnivý fotbal rozhodně nehrál a tak za zmínku stojí pouze nebezpečná střela z Kuličovi kopačky, kterou Martin Vaniak stačil vyrazit a snad i Sivokova hlavička, kterou Vaniak opět bez problémů zneškodnil. V 58.minutě se dostala konečně ke slovu i Slavia. Kalivoda si naběhl na Belaidův centr z levém strany a přes nedůsledného Kadlece dokázal skórovat, 1:0 pro sešívané! Škoda, že tento ligový fotbalista nedokáže při zápase používat plnou kapacitu šedé kůry mozkové. Jinak by mu muselo dojít, že po sundání dresu dostane druhou žlutou kartu, která se záhy zákonitě obarví do ruda. Tento fatální zkrat do značné míry ovlivnil výkon domácích, kteří od tohoto okamžiku začali tahat za kratší konec. Sparta jakoby ožila a svou snahu po vyrovnání korunovala v 73.minutě brankou na 1:1. Tento gól padl po standardní situaci konkrétně po rohovém kopu, který zahrával Horváth a gólově hlavičkoval Kadlec. Toť po fotbalové stránce vše.

Zásadnější věci se tentokráte bohužel odehrávaly v ochozech. Po Kalivodově brance se v domácím sektoru rozhořely dvě race, což je na fotbalových stadionech zcela běžná věc a pokud tento oheň nedrží v rukou nějaký vylízanec, tak se jedná o poměrně neškodnou pyrotechniku. Policie neměla pro takovouto oslavu pochopení a ihned vtrhla do sektoru zjednat "pořádek". Od tohoto okamžiku je po atmosféře, po fotbale a po derby! :-( V průběhu následujících dvaceti minut to na stadionu vypadá jako v Bejrútu 80-tých let. Dle mého názoru se jednalo o dosti unáhlený a do jisté míry i neadekvátní zákrok policie. Místo toho, aby si policisté vyhlédli problémové fanoušky a ty potom vyvedly ven ze stadionu, tak bezmyšlenkovitě házejí po celém sektoru desítky dělobuchu, čímž způsobují neskutečnou paniku. Pominuli nějakou tu popáleninu od policejní pyrotechniky, nějakou tu ránu obuchem padnoucí tu na tu správnou lebku a tu zase na zcela nevinná záda, tak můžeme mluvit o velkém štěstí, že v přeplněném a hermeticky uzavřeném sektoru nedošlo k opravdu velké tragédii. Když si vzpomenu na  pětaosmdesátý a na události na Heyselově stadionu v Bruselu, kde byly ušlapány čtyři desítky lidí, nebo na Lužniky 1982, kde bylo v panice ušlapáno více než 300!! diváků, tak to tentokráte dopadlo na jedničku s hvězdičkou...

Doufám, že se do budoucna přijmou taková opatření, aby jsme na stadionech mohli sledovat fotbal a ne policejní manévry, létající sedačky, kouřové clony a ohlušující detonace.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

FC SLOVAN Liberec : SK SLAVIA Praha

U Nisy 12.3.2007 - 18.kolo Gambrinus ligy

0:1

Bez komentáře :-)

Sestava: M.Vorel - J.VorelM.Latka (73. R.Dosoudil), A.AračičD.HubáčekM.Krajčík (84. T.Hrdlička), M.ŠvecL.JarolímD.ŠventoS.VlčekP.Janda (70. R.Gaúcho)

Góly:  47. D.Švento

Počet diváků:  8074

  

SK KLADNO : SK SIGMA Olomouc

stadion Františka Kloze 24.9.2006 - 8.kolo Gambrinus ligy

3:2

Minulý víkend jsem po čase opět trávil v Rakovníku. Je neděle venku 25°C, sobotní výlety s rodinou máme úspěšně za sebou a tak třímám v ruce povolenku na fotbalový výjezd. Po sestupu Blšan se nejbližší liga hraje na Kladně a proto neváhám a nasedám s potencionálním tchánem do auta a vyrážíme směr Kladno. Na stadiónu Františka Kloze (neplést s bundesligovým Miroslavem Klosem :-) hostuje Sigma Olomouc. Tento duel dvou týmů ze samotného dna ligové tabulky přilákal do hlediště tři a půl tisíce diváků a ti si na nudu rozhodně nemohli stěžovat. První poločas se hrál nahoru a dolů a gólové šance se rodily jak na běžícím pásu. Hned v úvodu skóruje nová akvizice ze Sparty kanaďan Simpson a domácí vedou 1:0. O čtyři minuty později nedal domácí Radzinevičius pokutový kop. Pak měli dvě šance olomoučtí, ale nedali. Skóre se však měnilo ve 24.min, kdy Kalina zvýšil na průběžných 2:0. V tuto chvíli to se Sigmou vypadalo bledě. Nejenže prohrávala o dvě branky, ale přišla i o zraněného obránce Barcala a zejména útočníka Hartiga. Olomouckým svitla naděje ve 35.minutě, kdy rozhodčí Makovička odpískal pokutový kop i ve prospěch hostujícího celku. Exekuce se chopil kapitán Randa, ale míč napálil pouze do tyče, od  které se odrazil a z následného protiútoku skórovali domácí, 3:0. Autorem branky byl Radzinevičius. Na stadiónu tou dobou panovala výborná nálada. A i my jsme byli spokojeni. Tři branky za poločas, dvě neproměněné penalty a další tři čtyři gólové šance na obou stranách. Fotbalovou pohodu jsem si ještě vylepšil poločasovou klobáskou a chlazenou desítkou. V druhé půli tempo malinko polevilo, o což se svým bojácným výkonem postarali zejména domácí, kteří se zatáhli na vlastní půlku a bránili tříbrankové!! vedení. Z letargie je nevyvedl ani domácí hlasatel, který burcoval publikum slovy "Povzbuďme modrobílý balet! Kladno do toho! Kladno do toho!" Olomouc najednou viděla, že má šanci s výsledkem něco udělat a tak vrhla všechny síly do útoku. V 64.min Tomáš Randa upravil skóre na 3:1 a v 88.min Schulmeister dokonce snížil na rozdíl jediné branky. Více však hosté nestihli a proto odjíždějí se šestou porážkou z úvodních osmi kol!

  

AC SPARTA Praha : FC BANÍK Ostrava

U Nisy 19.5.2006 - finále Poháru ČMFS

0:0

Liberec poprvé v historii hostil finále ČMFS, v kterém se střetli obhájce trofeje Baník Ostrava a loňský mistr Sparta Praha. Očekávala se více než slušná divácká kulisa. Noviny před zápasem psaly o třech a půl tisících vstupenkách zaslaných na Letnou a zhruba o dvou a půl tisících pro Baník. Realita však byla zcela jiná. Zklamáním byla hlavně (ne)účast Pražanů. A tak se v hledišti ztráceli čtyři a půl tisíce diváků, kteří sledovali nezáživný fotbal a nebýt vtipné choreografie a chorálů ostravských fans tak by to byl zcela jistě zabitý čas. Nutno přiznat, že Baník na rozdíl od svých fanoušků nepředvedl zhola nic a po celou dobu tahal za kratší konec a jelikož Sparta byla v zakončení zcela bezzubá, dospěl tento "finálový" duel k penaltovému rozstřelu, v kterém byla šťastnější Sparta.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

FK CHMEL Blšany : AC SPARTA Praha

Blšany 2.4.2006 - 23.kolo Gambrinus ligy

0:0

Jelikož jsem byl o víkendu v Rakovníku vzdáleném pouhých 30 km od Blšan. Využil jsem možná poslední příležitosti k návštěvě této nejmenší „prvoligové“ vísky v Evropě. Mezi pole a chmelnice přijela Sparta Praha. Návštěva tohoto, prý nejslavnějšího, klubu v Čechách způsobila totální zácpu v celé oblasti. Parkovat nebylo kde, místa k sezení na tribuně byly ihned rozebrány (čemuž se při dvoutisícové kapacitě stadiónu není co divit) a tak jsem se těšil alespoň na proslulé blšanské klobásky, steaky a ostatní libůstky, kterými jsou domácí od dob vlády Františka Chvalovského pověstní. Bohužel místní stánkaři podcenili poptávku a tak brzy došlo pivo i grilované masíčko. Štěstí se na nás však nakonec usmálo a my si zakoupili alespoň klobásky. Popravdě řečeno nezklamaly. Za tři pětky jsem dostal klobásu za, kterou by se nemusel stydět ani Rocco Siffredi (k půl metru ji chybělo slabých deset čísel). Blšanský areál je ideální místo pro fotbal, ale rozhodně ne ligový. Hlavní stadion s kapacitou 2300 míst s pouhou jednou tribunou a jediným ochozem za brankou rozhodně není připraven hostit prvoligová utkání. Doposud jsem Blšanům vždy přál, aby svou prvoligovou existenci v záchranářských bojích potvrdili. Nyní mi je však jasné, že liga se na koleni dělat nedá. Areálek je to pěkný s pěti nebo snad i šesti travnatými hřišti. Vesnici a vlastně i celé oblasti by však více slušela divize, maximálně ČFL. Výkon obou aktérů na hřišti do tohoto kontextu plně zapadal. Nebýt pražských fans, kteří tradičně vyrážejí do Blšan v převlečení, tak se nebylo, na co koukat. Tématem letošního výjezdu byl maškarní bál, který tak navázal na pyžamový výjezd či dostaveníčko v plavkách, ploutvých a šnorchlech z minulých let. Pár největších fanatiků se šlo proběhnout v maskách i na hřiště (bohužel při hře). Poslední týpek měl však smůlu, tři místní zemědělci ho lapili a doslova hodili přes plot :-)

O Blšany mají prý zájem dva tajemní finančníci, kteří mají této ligové vísce zajistit světlé zítřky. No nějakého Borise Korbela by asi potřebovaly. Reklamy na billboardech kolem hřiště mě spíše připomněly jeden starý kreslený fór od Urbana. Ve kterém parodoval nadnárodní firmy prezentující se ve fotbale způsobem věru lidovým. Kolem hřiště se skvěly reklamy typu: „Kosu nabrousí Petiška“, „Vojtěšku sklidí Voženílek“ atp. Stejně se chovají i v Blšanech, kde vsadili na lokální sponzory typu „Deník Lučan“, „Skládka Vrbička“ či „Vodest Vroutek“. Nic proti patriotismu, ale pochybuji, že se v těchto podmínkách dá dělat liga.

Jo fotbal skončil nula nula a byla to neskutečná nuda!

  

FC SLOVAN Liberec : SK SLAVIA Praha

U Nisy 19.11.2005 - 13.kolo Gambrinus ligy

3:3

Od Roba jsem měl slíbenou VIPku, ale musel jsem odříct. Na návštěvu k nám přijeli rodiče. Táta je starej slávista, mamča má fotbal taky ráda a tak jsme poobědvali řízečky se salátem, co dovezli :-) a šlo se na fotbal. Vezmu-li v potaz, že byla kurevská zima a hrálo se před televizníma kamerama, tak se našlo dalších pět a půl tisíce bláznů, co s námi seděli v hledišti a klepali kosu. Ještě než začal fotbal, tak jsem se od srdce zasmál jedné reklamě. Za brankou u sektoru hostí byl reklamní panel jakési firmy, který zněl takto: firma HŘEBÍK – likvidace železného šrotu. Jak trefné, tu by si měla dát Železná Sparta na hlavní tribunu letenského stadionu.

Úvodních pět minut patřilo slávistům, kteří si vypracovali několik slibných šancí, ale všechny zazdili nekvalitní finální přihrou. A tak se dostal ke slovu bojovnější Slovan, v 11.min otvírá skóre Holenda a o deset minut později přidává druhou branku Hološko. Slovan vede 2:0. Nutno podotknout, že velký díl viny na obou gólech nese náhradní gólman Slávie Šeliga, který za celý zápas nepředvedl zhola nic. Slávii se podařilo do přestávky snížit gólem Hrdličky, ale liberečtí ihned kontrovali na 3:1, úspěšným střelcem byl Pospěch. Po změně stran se i nadále hrál nadprůměrný ligový fotbal, jenom s tím rozdílem, že se o něj již nestarali domácí, ale hosté z Prahy. Hned v úvodu druhého dějství snížil Pešír na 3:2 a těsně před závěrečným hvizdem Slávia zásluhou Fořta zaslouženě srovnala na hokejových 3:3.

Fotbal to byl parádní a tak jsem odcházel domů spokojen. Vždyť klub mého srdce SK Slavia remizoval 3:3 na hřišti leadera z Liberce. Teprve ve zprávách jsem si všimnul, že třetí gól Liberce neměl platit pro postavení mimo hru hned dvou libereckých útočníků. No a aby toho nebylo málo, paní rozhodčí Damková odpustila Liberci dvě jasné penalty za hru rukou v pokutovém území. Prostě holka neměla svůj den! Paradoxní je, že si během zápasu musela vyslechnout pěknou řádku vulgarit všeho druhu od libereckých adolescentů a zejména jejich fotříků.

  

SK SLAVIA Praha : AC SPARTA Praha

Strahov 23.10.2005 - 10.kolo Gambrinus ligy

4:1

Po probdělé noci a s lehkou kocovinou nasedám do škodověnky a vyrážíme směr Praha. Posádku našeho vozu tvoří dva slavisté, dva sparťani a jeden neutrál. Cestu do Praglu si samozřejmě zkracujeme lehkým hecování a vzpomínáním na minulá derby. Houba vytahuje jakousi prehistorickou pětigólovou nadílku v síti Slavie, na přetřes přijde i nový stadion v Edenu :-( no a my slávisté doufáme v kouzlo Jardy Hřebíka, které i po jeho odvolání obchází Letnou. Na Strahově nás opět čekají fronty na lístky, čehož využívají místní "drobní podnikatelé" a nabízejí vstupenky se 100% přirážkou. S díky je posíláme do prdele. Nakonec se na stadion dostaneme v čas a zabíráme místa v rohu nad slávistickou brankou.

Hned po čtyřech minutách hry vysouvá Kisel chachara Matušoviče a Rudí vedou 1:0. Za dalších pět minut mohou sparťané zvýšit na rozdíl dvou branek. Naštěstí bývalý slávista Poláček zcela proti zákonům fyziky, logiky a fotbalu posílá míč z malého vápna vysoko nad. Po patnácti minutách se do útoku probouzejí i slávisté a po faulu na Jarolíma zahrává Fořt pokutový kop. Jeho lehkou střelu však gólman Sparty vyráží a se slávisty to nevypadá dobře. Paradoxně je to však Slávia, která začíná kontrolovat hru a je čím dál více nebezpečná Blažkově brance. Po půl hodině hry posílá Standa Vlček dlouhý centr na zadní tyč a Dušan Švento srovnává na poločasových 1:1. Po změně stran přidávají sešívaní na důrazu, rychlosti a fotbalovosti a chvílemi téměř bezradná Sparta neví, kde jí hlava stojí. Do šestnáctky Sparty létá jeden centr za druhým a zejména dvojice Vlček - Švento je k neudržení. A pak to přichází: 61.min - Latka - 2:1, 63.min - Vlček - 3:1, 67.min. - Krajčík - 4:1. Slavia po famózním výkonu rozdrtila Spartu 4:1!!! Mužstvo bez stadionu, bez financí, bez reprezentantů, plné juniorů a neznámých tváří poráží milionářskou Spartu po dlouhých šesti letech. SLAVIA FOREVER!

  

FC SLOVAN Liberec : AC SPARTA Praha

U Nisy 19.9.2004 - 6.kolo Gambrinus ligy

1:0

Pojďte zpátky na fotbalové tribuny! I česká liga nabízí atraktivní podívanou. Nedělní duel Liberce se Spartou v žáru paprsků babího léta byl dosavadním vrcholem ligy. "Vynikající fotbal na obou stranách, pomohlo nám štěstíčko," radoval se sparťanský kouč Straka.

Tak to leda velký kulový, vynikající fotbal se, pane redaktore Nohejle a pane Strako, v neděli U Nisy rozhodně nehrál. Vždyť to byla fotbalová nuda. Liberci sice patřilo prvních pět minut utkání, ale zbývajících pětaosmdesát minut se na hřišti nedělo téměř nic, co by mělo prvoligové parametry. A ti páni fotbalisti, co se po hřišti procházeli jak Tiger Woods po golfovém greenu, ti rozhodně atraktivní podívanou neskýtali. Takový Pospíšil z Liberce to je prostě prototyp fotbalového umělce zvoucího davy fanoušků na tribuny. Tento hráč nejenže neumí zpracovat balón, ale on má i stejně tragickou přihrávku a je neskutečně pomalej. K tomu, aby někdo napsal, že se hrál vynikající fotbal a nabízela se atraktivní podívaná, k tomu prostě nemůže stačit podzimním sluníčkem prohřáté nedělní odpoledne s kelímkovou desítkou a opečenou klobásou. K tomu je nutný i kvalitní výkon na hřišti. Ale co, Sparta získala další tři body, které se jí budou hodit v boji o její 33. ligový titul a tak je asi vše v pořádku, že pane redaktore Tomáši Nohejle. :-(

  

SK SLAVIA Praha : AC SPARTA Praha

Strahov 14.3.2004 - 21.kolo Gambrinus ligy

0:2

Tak jako každý podzim a tak jako každé jaro vyrážím do matičky měst na derbíčko pražských S. Po dopolední prohlídce jarní Prahy zasedáme poblíž Strahova do pohodové hospůdky, kde nasytíme a napojíme svá turistikou znavená těla. Tři čtvrtě hodiny před výkopem opouštíme lokál a míříme směr fotbal. Lístky máme samozřejmě již zakoupeny a tak očekáváme bezproblémový průchod turnikety. Realita je však samozřejmě úplně jiná. U hlavního vchodu jsou totiž otevřeny pouze dva vchody (spíš takové dvě půlmetrové uličky ukončené otočným počítadlem), u kterých se nakupilo asi osm stovek fanoušků a další diváci stále přicházejí. Jelikož propustnost turniketu i s nezbytným prošacováním kapes je cca půl minuty, máme obavy, že úvod zápasu „asi“ nestihneme. Pořadatelé nápor diváků absolutně nezvládají a atmosféra v davu trochu houstne. Po půl hodině marného dobývání se na stadion konečně hlavní „uvaděč“ pochopí, že bezpečnost diváků je přednější než přesné číslo na turniketu a otevírá bránu. Do ochozů se dostáváme v okamžiku, kdy se Sparta zásluhou Vlado Labanta ujímá vedení 1:0. Přestože Slavia prohrává, je atmosféra v hledišti bojovná a všichni věříme v obrat. Zejména, když je 5 minut před přestávkou vyloučen gólman Kouba a Sparta tak musí stáhnout ze hřiště útočníka Štajnera a mezi tyče postavit zcela nezkušeného Bičíka. To však netušíme, že během padesáti minut hry Slávisté vystřelí pouze 2x mezi tyče a po bídném výkonu prohrají se Spartou 0:2. (Druhý gól vsítil Kováč) Sečteno, podtrženo, Slávisté stejně jako na podzim nedokázali porazit Spartu hrající opět v deseti a co více, oni ji nedokázali dát během 130 minut dlouhé přesilovky ani jeden gól???!!!

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

FK JABLONEC 97 : AC SPARTA Praha

Střelnice 22.11.2003 - 15.kolo Gambrinus ligy

4:2

Aby „Železná Sparta“ dostala na ligovém venkově čtyřku, to se nevidí každý víkend. A právě kvůli předtuše „drobného“ klopýtnutí Rudých jsme do Jablonce vyrazili. Za sedm pětek se uvelebujeme na nově zrekonstruované tribuně a sledujeme jak se Sparťané na Střelnici trápí. Jedno je jasné, Sparta má v současné době pouze dva kvalitní hráče, brankáře Blažka a středopolaře Poborského. Jestliže se Karlíkovi nechce hrát, je Sparta rázem poloviční, a potom může i takový Jablonec nasázet Spartě 4 góly. Jako první skóroval v 41.minutě dlouhán Mašek. Vedení však Severočechům nevydrželo dlouho, neboť si za 4.minuty vsítili vlastence. Po poločasové přestávce se dění na hřišti vůbec nezměnilo, Jablonec byl i nadále aktivnější a proto zaslouženě přidal další dvě branky (Herzán, Michálek). Sparta sice korigovala parádním volejem Pergla na 3:2, ale poslední slovo měli opět domácí. Vodehnal, 4:2. Tento výsledek samozřejmě rozradostnil jablonecké tribuny, potěšil Slávisty, ale nejvíce pomohl Baníku, který si na své pronásledovatele nastřádal 8 bodů, což bude na jaře pro ostatní týmy dost složité smáznout. Že by se Baník stal po více než 20 letech opět mistrem......?

zvětšit foto zvětšit foto

  

AC SPARTA Praha : SK SLAVIA Praha

Letná 30.8.2003 - 6.kolo Gambrinus ligy

0:0

Na derbíčko vyjíždíme z LB okolo deváté hodiny ranní, s představou, že si před fotbalem prohlédneme Prahu. Z courání po památkách však nakonec sejde, neboť je na dálnici bouračka a my trčíme v šílené koloně více jak dvě hodiny. Po příjezdu na Letnou si jdeme koupit lístky do sektoru hostí. V pokladně však sedí naprosto toporná slečna pokladní, která absolutně neví, kde je sektor Slávie a neporadí si ani s pojmy spodní ochoz, nekrytá tribuna a zlevněný studentský lístek. Tááákže nás vůbec nepřekvapuje, že sedíme mezi sparťany, těsně pod střechou a za plné vstupné. Nu což, derby to je přeci svátek fotbalu a tak si ho nebudeme kazit malichernostmi. Je ideální fotbalové počasí, tribuny jsou slušně zaplněné (16500 diváků) a tak v ochozech panuje pravá fotbalová nálada. Hostující Slávia je od prvních minut aktivnější a vytváří si několik nebezpečných šancí, při jedné takové je těsně před pokutovým územím sražen Piták a Zbončák za tento faul vidí, zaslouženě, červenou kartu. Začíná osmdesátiminutová slávistická přesilovka. Sparta se logicky zatahuje do obrany a Slávia do ní buší. Jen díky famózním zákrokům gólmana Blažka a jeho mistrné zdržovací taktice, drží sparťané čisté konto. Slávističtí útočníci jsou v koncovce i nadále neschopní a tak je jasné, že zápas skončí bezbrankovou remizou.

Na utkání mě ještě zaujala jedna věc o kterou jsem se hned druhý den chtěl podělit se čtenáři deníku Sport. Bohužel pan redaktor je asi Sparťan a tak se můj příspěveček do rubriky dopisy, glosy, poznámky nevešel, ale vy si ho můžete přečíst zde.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

AC SPARTA Praha : SK SLAVIA Praha

Letná 13.4.2003 - 23.kolo Gambrinus ligy

2:0

Výjezd na fotbalové derby pro mě začíná již ve čtvrtek kdy ve slavistické "krabici od bot" hraje Teslička z Pardubic čtvrté finálové utkání hokejové Extraligy. Jelikož máme před hokejem dostatek času jdeme si zakoupit lupeny na fotbal. Když dorážíme na Letnou je před Spartabarem asi dvousethlavá fronta a tak si hodinové čekání zpříjemňujeme čepovanou G10. Když se dostáváme na řadu zbývá v kase posledních 50 lístků a za chvíli se na pokladně houpe nápis vyprodáno. (Tesla v Edenu bohužel prohrála a Ružičkova parta se ujímá vedení 3:1 na zápasy.)

V sobotu za ideálního fotbalového počasí vyrážíme vlakem směr Praha a jak je v Čechách tradicí náš spoj nabírá téměř třičtvrtěhodinové zpoždění a když k tomu připočteme půlhodinku strávenou u turniketů jsme rádi že stíháme úvod utkání. Osmnáct tisíc diváků (oficiální kapacita Letné je 20778 diváků a přesto je vyprodáno?) vidí po celý první poločas výborný fotbal, o který se starají výhradně slávisté. Během první půle si červenobílí vytvoří šest stoprocentních gólových šancí, ale ani jedna z nich neskončí za zády výborně chytajícího Blažka. Vrchními spalovači jsou zejména Tomáš Došek a brazilec Adauto. V druhém poločase se hra vyrovnává a gólových příležitostí ubývá. Když v 65.minutě vbíhá na hříště "jemný technik" Mára Kincl tak v slávistickém sektoru létají vzduchem hlášky typu "Doufám, že nám nedá góla zádama". Bohužel se tato prorocká slova do puntíku vyplní o necelých 5.minut později, a když v 85.minutě dává druhý gól Jůn je po zápase. Opět se ukázalo že Sparta hraje hnusný leč účinný fotbal. Toto vítězství mě sice stálo basu dvanáctek, ale mnohem horší byl pocit slyšet sedm kol před koncem ligy skandovat rudou Letnou "Mistři, mistři". Do mistrů máte hodně daleko, ale asi se opět stanete vítězi ligy.

Sportovní víkend však ještě nekončí, neboť se v neděli hraje v mých rodných Pardubicích pátý finálový duel hokejové Extraligy. Hokejová Slávia je narozdíl od té fotbalové jedním z nejméně oblíbených klubů. Bohužel po dvou třetinách vedou slavisté v Pardubicích o dva góly a tak hlouček jejich věrných začíná slavit titul. S tím se však nechce smířit pardubický veterán Láďa Lubina a tak nejprve snižuje na 2:3 a v prodloužení přesouvá svým gólem finálovou sérii opět do Prahy. Tento šestý duel, který Teslička vyhrává 5:1, vynechávám, ale na sedmý a tím pádem i poslední rozhodující zápas hokejové sezony vyrážím do beznadějně vyprodané Arény. Zápas prohráváme 1:0, ale celý stadion ještě hodinu po utkání vyvolává hráče z kabin a pokřikem "Pro nás jste mistři!" ukončujeme v Pardubicích povedenou sezonu.

  

FC BOHEMIANS Praha : FC SLOVAN Liberec

Dolíček 10.5.2002 - 30.kolo Gambrinus ligy

2:1

Ve třičtvrtě na dvě vypínám monitor svého pracovního počítače a vydáváme se automobilem Škoda 105 směr Praha. Na dálnici nás předjíždějí desítky automobilů a autobusů ověnčených modrobílými vlajkami a tak je jasné, že U Botiče bude mít liberecký Slovan domácí prostředí. Na stadionu pražských Behemians se sešlo 9 300 diváků a více jak polovina (asi 5500) jich přijela právě z Liberce. Domácí pořadatelé vytušili poslední šanci jak naplnit věčně děravou klubovou kasu a tak si řekli za lístek k stání nehorázných 90 Kč. Za něž nabídli zchátralou tribunu zarostlou bodláčím, dva stánky s občerstvením pro čtyřtisícový sektor a opravdu „luxusní“ záchody, na které ovšem zapomněli pověsit ceduli s nápisem: „Vstup možný pouze v holinkách“. Atmosféra v hledišti však byla skvělá a plná očekávání, vždyť si Slovan Liberec přijel pro svůj historicky první titul mistra ligy. V prvním poločase tomu však výkon libereckých hráčů absolutně neodpovídal. Již v 9.minutě vedli Bohemians zásluhou Koláře 1:0 a i po vstřelení této branky měla Bohemka vývoj prvního poločasu pod svou kontrolou. Ve 23.minutě totiž brankář Čontofalský zlikvidoval Štajnerovi pokutový kop a o deset minut později vyrobil Holeňák v obraně neskutečnou hrubku a tak pro Šírla již nebylo žádným problémem obejít brankáře Kinského a zvýšit na šokujících 2:0. V tuto chvíli se titul dost vzdaloval neboť Žižkov držel na Slávii bezbrankovou remizu, která mu zaručovala první místo v Gambrinus lize. Naštěstí v 45.min zahrával Koloušek z 25 metrů přímý kop a jeho precizní střela levačkou znamenala snížení poločasového skóre na 2:1. Ve druhé půli přidali Liberečtí na důrazu, rychlosti i fotbalovosti a doslova přikovali Bohemku před její brankou. Nejprve zlikvidoval Čontofalský parádní střelu, kterou na jeho branku vyslal agilní Koloušek. O chvíli později Štajnerova rána zatřásla břevnem a odrazila se na brankovou čáru kde stál jeden z domácích obránců a odkopl míč do bezpečí. V 69.min byl již Čontofalský překonán, ale na brankové čáře ho zastoupil Kulig. O deset minut později vyhlavičkoval opět z prázdné branky Janáček střelu Honzy Nezmara. Mezitím Koloušek zahrával další trestný kop, ale jeho střela jen těsně minula horní tyč branky. V 80.min se opět zatřáslo nad Čontofalským břevno a následnou gólovou dorážku neskutečným zákrokem domácí gólman kryl. A když se neujmuly ani nůžky Bohouše Pilného vypadalo to s Libercem beznadějně. Přesto se dvě minuty před koncem utkání zvedla v ochozech modrobílá vlna radosti. To se provalilo, že Pavel Kuka vstřelil na Strahově branku do Žižkovské sítě. A tak i přes porážku v tomto utkání mohl celý Liberec slavit titul mistra ligy.

   

SK SLAVIA Praha : FC SLOVAN Liberec

Strahov 13.4.2002 - 26.kolo Gambrinus ligy

1:3

V tomto utkání všichni očekávali vítězství o titul bojujícího Liberce, který v krátké době již podruhé zavítal na Strahovberg. Po pohárové výhře pražské Slavie si i vrabci na střeše cvrlikali o „gentlemanské“ dohodě mezi oběma kluby a tak nebylo divu, že sazkové kanceláře vypsaly na výhru hostujícího celku kurs 1,8 což na Slavii rozhodně nebývá zvykem. Na tento duel dvou na jaře dosud neporažených celků bylo zvědavo 6300 diváků, přičemž dobré čtyři stovky z nich přijeli z Liberce. První poločas byl jedna velká nuda. Oběma celkům chyběla finální přihrávka, hrálo se většinou ve středu hřiště a když se míč přeci jen dostal do šestnáctky šlo většinou o vysoký centr s kterým si oba gólmani lehce poradili. Naštěstí přišla poločasová přestávka po niž se začal hrát aktivnější a tedy i pohlednější fotbal. Zejména liberečtí útočníci se probudili. V 50.minutě utekl po pravé straně Štajner a centrem do malého vápna našel volného Nezmara, který ze tří kroků přestřelil slávistickou branku. O chvíli později zahrával Koloušek přímý kop z 25 metrů a jeho technická střela podél zdi znamenala vedení Liberce 1:0. V hledišti ještě nestačily doznít liberecké oslavné chorály a bylo vyrovnáno. Šťastným střelcem byl novic v sešívaném dresu Filip Stibůrek. Této brance ovšem předcházel zcela evidentní faul Pavla Kuky na gólmana Kinského. Píšťalka rozhodčího Járy ovšem zůstala němá což nevydržel Koloušek a za své protesty obdržel 8 žlutou kartu, která mu tak vystavila stop na příští dvě utkání. Tato sporná situace liberecké hráče ještě více motivovala a v následujících minutách sevřeli Slavii před její brankou. V 74. minutě přihrál Koloušek Štajnerovi, který se z úhlu snažil prostřelit Černého. Brankář domácích však jeho střelu vyrazil pouze před sebe a tak pro Honzu Nezmara již nebyl problém skórovat do odkryté branky. O pět minut později prošel Papoušek přes dva obránce a přihrávkou od zadní čary vyzval ke skórování opět Nezmara, který se svým 14 gólem v sezoně dotáhl v tabulce střelců na doposud vedoucího Jirku Štajnera. Do konce utkání zbývalo pouhých 10. minut a tak bylo jasné, že si Slovan Liberec odveze z Prahy tři veledůležité body. Konec zápasu ještě zpestřil svým téměř minutovým představením nahý exhibicionista, který se nakonec za ohromného povzbuzování diváků vzdal pořadatelům.   

  

AC SPARTA Praha : FC SLOVAN Liberec

Letná 10.8.2001 - 3.kolo Gambrinus ligy

1:2

Na Spartě se nevyhrává každý víkend a tak právě z tohoto důvodu je utkáni Sparta : Liberec zařazeno mezi to nejzajímavější co jsme zhlédli na prvoligových trávnících. Nutno podotknout, že Sparta ke kvalitě tohoto utkání moc nepřispěla. Utkání se hrálo za slunného počasí na novém velmi kvalitním trávníku. Liberecký stratég Škorpil postavil od prvních minut „Sparťana“ Kolouška, který se svým bývalým chlebodárcům „odvděčil“ dvěma góly. První padnul po špatné přihrávce ve středovém kruhu čehož Koloušek využívá k brejku a v koncovce bez problému prostřeluje gólmana Sparty. Druhý gól vsítil když zkušeně přehodil gólmana Blažka. V poslední minutě snižuje pro změnu bývalý liberecký hráč Lazzaro na 1:2 a vypadá to na klasické 10 minutové nastavení či nějaký pokutový kop. Naštěstí se tři nastavené minuty hrají pouze šest minut a tak si Liberečtí zaslouženě odvážejí 3 prvoligové body ze hřiště loňského mistra.

 

SK SLAVIA Praha : AC SPARTA Praha

Eden 8.11.1999 - 13.kolo Gambrinus ligy

2:1

Toto utkání bylo posledním derby hraným na stařičkém stadionu v Edenu. Na tento zápas se přišlo podívat 13500 diváků a viděli (pokud ovšem zrovna nebylo hřiště zahaleno kouřem z dýmovnic) opravdu zajímavý zápas. V prvním poločase se vedení ujala Slavia, gólem Pavla Horvátha. Sparta po změně stran přidala a bývalý slávista Pavel Novotný vyrovnal na 1:1. Další bývalý slávista v dresu Sparty Vlado Labant, hrající již delší dobu v mimořádné formě, paradoxně doplatil na tvrdou hru vlastního týmu. Spoluhráč Gabriel ho totiž ve snaze získat míč doslova převálcoval a zlomil mu nohu takovým způsobem, že několik slabších jedinců v hledišti omdlelo. Při odnášení těžce zraněného Labanta se projevilo ještě par primitivů z dřevěné tribuny, kteří slovenskému reprezentantovi nemohli odpustit jeho přestup do konkurenčního klubu. Výsledek utkání vypadal, že zůstane nerozhodný s čím však nesouhlasil Robert Vágner a Slávia diky jeho gólu z předposlední minuty zvítězila 2:1.

zvětšit foto zvětšit foto

  

FC SLOVAN Liberec : SK SLAVIA Praha

Městský stadion 17.5.1996 - 30.kolo Gambrinus ligy

2:3

V posledním kole ročníku 1995/96 přijíždí do města pod Ještědem nejlepší mužstvo sezony – Slavia Praha. Na Městském stadionu se bude korunovat ligový šampión, kterým jsou po předlouhých 49 letech právě sešívaní. U této historické události rozhodně nemůžu a nechci chybět. Zavírám skripta, oblékám dres a jde se do kotle, do kotle na fotbal! Slovan v této sezoně rekonstruuje stadion U Nisy, a tak hraje svá domácí utkání na Městském stadionu. Slávka od úvodních minut kontroluje vývoj utkání a jednoznačně ukazuje, že v této sezoně byla opravdu nejlepší. Po gólech „Čápa“ Novotného a Honzy Suchopárka vede v poločase 2:0, a když ve 49.minutě přidává třetí branku Karel Poborský je rozhodnuto. Oslavy gólu v podání rozdováděných fans nevydržela lampa osvětlující atletický ovál a řítí se spolu s několika metry plotu k zemi. Sektor je obstoupen pořadateli a policií, ale nic vážného se již naštěstí neděje. Celé utkání se provolávají jména slávistických opor a zejména nejlepšího hráče celé sezony. Káááárel Velikýýý. Slovan sice dvěma brankami (Bulíř, Hřídel) snižuje na konečných 2:3, ale titul je náš. Slavia forever!

Sestava: Blažek - Suchopárek - Hunal (64. Hyský), Pěnička - Lerch, Bejbl, Krištofík, Poborský, Novotný - Vágner (50. Jarolím), Šmicer (86. Klinka)

Trenér: F. Cipro

Branky: Bulíř, Hřídel - 27. Novotný, 31. Suchopárek, 49. Poborský z pen.

Diváci: 4.995