HERTHA BSC Berlín : FC BAYERN Mnichov

HERTHA BSC Berlín : FC BAYERN Mnichov

Olympiastadion 23.04.2016 - 31.kolo Bundesliga

0:2

autor: Surin

Tento atraktivní spiel mám v hledáčku již od ledna. Na výjezdu jsem předběžně domluven s nejmenovaným bundesligovým specialistou z Teplic. Jak sehnat lístky? To je otázka, kterou řeší celý Berlín včetně nás dvou. Čtrnáct dní před výkopem se nečekaně ozývá Davy M. s nabídkou volné vstupenky a místa v autě. Přemýšlel jsem asi 10 sekund. Sorry Máslo :-)

Jedinou komplikací byla páteční narozeninová párty v Hadovi. S vidinou nevšedního zážitku téměř abstinuji a dokonce zvládám i několik hodin spánku. Kolem deváté ranní vyrážíme směr Berlín. 320km zvládáme na pohůdku s prstem v nose. V německé metropoli jsme téměř tři hodiny před výkopem. Časová  rezerva se však začíná postupně rozplývat a ve finále jsme rádi, že stíháme úvodní hvizd. Nalézt výdejní místo pro booknuté lupeny, zaparkovat auto a projít důkladnou bezpečnostní prohlídkou zabralo více času než jsme očekávali.

Prohlídku Olympiastadionu necháváme na poločasovou přestávku a rovnou míříme na svá místa. Lupeny v nominální  hodnotě 59€ za cenu rovných 80€ (poplatky a přirážky za rezervaci) nás usadily poblíž Ostkurve. Což byla ta nejlepší možná volba. Jakmile modrobílí spustili to jejich Sha la la la la la Hertha BSC, při kterém skákal celý oblouk, tak mně, naskočila husí kůže.

K dokonalé fotbalové atmosféře je vždy zapotřebí i kotel hostujícího celku. Bavoráci nezklamali. Šest set kilometrů dlouhý výjezd jich absolvovalo několik tisícovek. Hned v úvodu o sobě dali vědět povedenou, leč v Bundeslize zakázanou, pyroshow. Super efekt. Výkop se musel kvůli dýmu o pět minut posunout, ale to vadilo málokomu.

Samotný zápas byl spíše průměrný. Bayern hrál to co potřeboval a Hertha svou kvalitou na 25 násobného šampióna prostě nestačila. Škoda, že nemohl nastoupit zraněný Darida. Možná by hru o pár procentních bodíků zvednul :-) Takhle se na gól čekalo až do 48.minuty, kdy se po Götzeho akci trefil Vidal. Deset minut před koncem přidal druhou branku Douglas Costa. Parádní střelou z dobrých 25 metrů vymetl šibenici u vzdálenější tyče.

Netřeba zdůrazňovat, že bylo vyprodáno. Utkání sledovalo rekordních 76 233 diváků. Což je o dvě tisícovky více než oficiální kapacita stadionu. Ta byla navýšená pomocí montované tribuny v místě maratónské brány. Důvodem byly dva atraktivní zápasy v průběhu jediného týdne. Ve středečním semifinále DFB-Pokal nestačili domácí ani na Borussii Dortmund a prohráli 3:0.

BAYER 04 Leverkusen : 1.FC Köln

BAYER 04 Leverkusen : 1.FC Köln

BayArena 7.11.2015 - 12.kolo Bundesliga

1:2

autor: Máslo

Na derby Severního Porýní-Vestfálska se vydáváme již v pátek. V šesti lidech míříme směr Bonn. Dlouhou cestu si zpříjemňujeme dvěma kartony plzeňského piva a večer zakončujeme slivovicí. Ráno v den zápasu nás vyzvedává bývalý trenér Sokolu Ovčáry, který zde momentálně provozuje fotbalovou akademii. Společně míříme na prohlídku německého olympijského tréninkového centra v Hennefu (něco jako náš Nymburk, jen ve větším) a poté i fotbalového komplexu místního FC Hennef 05. Na město velikosti Lovosic slušná výbavička. Krom klasické trávy tu mají i jedno kryté fotbalové hřiště a další tři s umělým povrchem, na kterých se proháněl místní fotbalový potěr. Do odpoledního spielu máme spoustu času a tak se jedeme podívat i na stadionu v Bonnu, který ač býval hlavním městem, nikdy nehrál vyšší než třetí ligu.

Ke stadionu bundesligového Bayeru dorážíme tři čtvrtě hodiny před výkopem a již z dálky slyšíme chorály obou táborů. Po důkladné vstupní prohlídce nakupujeme a nabíjíme konzumační karty a po schodech stoupáme do horního patra BayArény. Kotle obou týmů jsou již beznadějně plné. Zato ostatní diváci si dávají na čas a ještě několik minut před výkopem se trousí na svá místa. Úvod zápasu patřil domácím příznivcův z Nord Kurve, kteří se prezentovali parádním choreem s vlajkou přes celou tribunu. Po zbývajících devadesát minut utkání se pak věnovali zejména „lichocení“ Kolína a jeho klubu.

Náš průvodce již před utkáním poukazoval na propustnost domácí defenzivy. To, že obrana Bayeru nehraje v optimální formě jsme tedy tušili. Skutečnost ovšem předčila naše očekávání. Kličky posledního beka v pokutovém území nebyly ničím výjimečným. Odvracení centrovaných míčů to byla loterie. 50 na 50. A tak není divu, že se hosté brzy ujali vedení 1:0. Po zhruba patnácti minutách se o vyrovnání postaral ex. "Manchester" Chicharito. Konec první půle zpestřili fans Kolína desetiminutovým souvislým skandováním Kolín FC, Kolín FC.

Ve druhé půli obdržel domácí Papadopoulos červenou kartu a tím tempo značně opadlo. Za pozornost jistě stojí i střídání bývalého slávisty Dušana Šventa na straně 1.FC a samozřejmě konečný výsledek 1:2. Občerstvení v BayAreně se pohybovalo v relacích Bitburger za 3,9 € a klasický Wurst za 3,3 €.

Po zápase se pod bedlivým dohledem helikoptér konal třetí poločas, ve kterém se utkali holligans s místní policií.  Po několika hozených půllitrech a pár letících židlích z přilehlé restaurace vše končí úprkem ke stadionu. My jsme večer zakončili v Bonnu v české hospodě. Otestovali jsme místní Reissdorf Kölsch, ale po třech malých jsme přešli na Plzeňský Prazdroj, kterým jsme zakončili povedený výjezd.

HIFK Helsinky : SJK Seinäjoki

HIFK Helsinky : SJK Seinäjoki

Helsinky 28.9.2015 - 29.kolo Veikkausliiga

1:0

autor: El Brejluš

Na zápas mezi HIFK a SJK se vydávám z Espoo vlakem. V Helsinkách nasedám na tramvaj a během půl hodiny jsem na stadionu, kde si za 23 € kupuju lístek. Na stadionu s kapacitou deset tisíc diváků se sešly necelé tři tisícovky příznivců domácího HIFK. Protilehlá tribuna i tribuna za brankou zůstávají po celé utkání zcela prázdné. V sektoru hostí je asi třicítka fandů ze čtyři sta kilometrů vzdáleného města Seinäjoki. I přes malý počet se po celých devadesát minut snaží fandit. Fanoušci domácích jsou samozřejmě slyšet mnohem více. Vzhledem k drsnému skandinávskému klimatu mají v Helsinkách umělou trávu, na které se první čtvrthodinku hraje pohledný fotbal. Během úvodní patnáctiminutovky mají HIFK tři vyložené šance. Potom je to docela nuda a až těsně před přestávkou otevírá skóre Joni Korhonen. 1:0. Je strašná kosa. Mám na sobě středoevropské oblečení, takže trpím! …co bych však neudělal pro reportáž. O poločase se jdu ohřát do útrob stadionu. Dávám jedničku za 7 € a párek za šest. Hokejová pravidla z předchozího dne naštěstí neplatí a tak si můžu vzít pivo na tribunu.

V druhé půli se hraje docela tvrdě. Přibývají menší fauly i šarvátky, ale rozhodčího to pouští. Naše superhvězdy by okamžitě volaly po žlutých a červených kartách, ale tady se nic neděje. Po každém faulu hráči vyskočí a hrají dál. Pravda, trochu se čertí, ale rozhodčí to má pod kontrolou. Pod kontrolou to měli i domácí borci, kteří bez větších problémů udrželi vedení 1:0 a připsali si tak tři body za vítězí nad leaderem soutěže.

  

Když seš ve Finsku, tak musíš na hokej! Právě tady hrálo „íefkó“ a „hópékó“ tedy IFK Helsinki vs HPK Hameenlinna. Lístek jsem koupil přes internet za střídačku hostí. Hala je sice jedna z nejstarších v Helsinkách nicméně nově zrekonstruovaná. Vstupenka vyšla na 19,50 €, pivo na 8,50 €, malé dokonce na 7€ a párek v rohlíku na lidových 5€. Od úvodních minut se hrál technický hokej s minimem faulů a téměř bez vyloučení. Můj soused mě ujišťoval, že jsem zvolil správně a vybral si dobrý zápas. IFK se rychle ujali vedení 2:0 a to ještě neproměnili trestné střílení.

O přestávce jdu konečně na pivo. Když se otočím a chci jít zpátky na tribunu, tak mě zastavuje metr šedesát vysoká Finka s komentářem Ihtaluka mahtalika. Říkám: Sorry. I don't speak Finish. Plynulou angličtinou mně slušně vysvětlí, že musím zůstat v prostoru, kde se pivo prodává a do hlediště s ním nemůžu. V 5.minutě druhé třetiny se vracím na místo a ejhle. Nechtějí mne pustit dovnitř. Prý dokud nebude hra přerušena. Je to divný...

Hameenlinna v druhé třetině hru vyrovnala a během závěrečné dvacetiminutovky srovnala i skóre. Jednu asistenci si připsal Čech Vojtěch Polák. Prodloužení hrají ve Finsku 3 na 3 a ani ne za minutu dávají domácí vítěznou branku na 3:2.

Večer zakončuji jedním oroseným v helsinského nočním klubu Zetor. Cestou zpět z nádraží ještě míjím restauraci Praha a restauraci Vltava. Je vidět, že Češi zanechali ve Finsku výraznou stopu. Např. v supermarketu se dá koupit minimálně 15 druhů českých piv. …nicméně za finské ceny.

  

SV SEE 90 : FV EINTRACHT Niesky

Sportplatz See Niesky 14.4.2013 - 20.kolo Sachsen Bezirksliga Ost

3:1

autor: D.A.Surin

Týden po dokopný realizujeme s Alešem, co jsme u piva slíbili. Jedeme omrknout formu našeho spielmachera válícího šestou bundesligu. Je slunný jarní den a my vyrážíme na osmdesátikilometrový výjezd do Saska. Ve městečku Niesky se hraje derby mezi místními celky SV See a FV Eintracht. Vstupné je lidových čtyři é. Pivo s klobásou po 2€. Na lokální derby je zvědavo 600 místních sasíků, kteří vidí výhru domácích 3:1. Označení "domácí" je trochu nadnesené, neboť za SV nastupují převážně Češi a Poláci, no a ti dva zbývající Němci jsou beztak Lužičtí Srbové. Hrálo se na těžkém podmáčeném terénu, který nejvíce vyhovoval silově založenému hroťákovi "lvů" a také Kovymu, který zahrával všechny standardky a rozjížděl většinu akcí SV. Celkově bych řekl, že se hrál fotbal na úrovni našeho Kraje. Pokud chtějí SV See postoupit do 5.bundesligy budou muset hodně přidat, nebo přikoupit nějaké šutéry z TU. Výhrou 3:1 si domácí upevnili vedení v Bezirkslize a odskočili svým pronásledovatelům na rozdíl sedmi bodů.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

 

Los Angeles GALAXY : San Jose EARTHQUAKES

Carson 23.5.2012 - 14.kolo Major League Soccer

2:3

autor: Filda

Ve 14. Kole Major League Soccer byl na programu zápas L.A.Galaxy - úřadujícího mistra a San Jose Earthquakes. Až na to, že dres Galaxy obléká hvězda David Beckham, okem fotbalového odborníka z Evropy celkem nezajímavý zápas. Tým Galaxy se potácí u dna fotbalové tabulky a San Jose, kromě originálního přívlastku „zemětřesení“ nenabízí nic spešl. Nicméně jsem se zrovna nacházel ve městě filmovým hvězdám zaslíbeném a proto nebylo pochyb, že 23. května mám o zábavu postaráno.

Zápas začínal v 19,30, a proto jsme do 50 mil vzdáleného Home Depot Center vyrazili již v půl páté. Ne opravdu to nebylo brzo. Do svatostánku hlavního města show businessu dorážíme asi 40 min před výkopem a míříme rovnou ke stánku se studeným Heinekenem a hot dogem. Po vychladnutí organismu přichází na řadu rychlá prohlídka stadionu a už po očku sledujeme, kdeže je warm up zóna domácích. K naší spokojenosti v ní vidíme driblového kouzelníka, mistra dlouhých přihrávek, krále volných přímých i nepřímých kopů, hvězdu modelingových mol a nositele dresu s číslem 23 DAVIDA BECKHAMA!  Po pořízení nutných diapozitivů usedáme po „česku“ na místa, která nám sice nepatří, nicméně jsou volná a blízko hrací plochy :-)

Zápas začal velmi americky. Za vyhrávání orchestru nastupují na plochu postupně zástupci armády, policie, válečných veteránů, dobrovolníků, studentů, dětí a členek armády spásy nesouc americkou zástavu o rozměrech menšího futsalového hřiště. Za zvuku americké hymny, společně s rukou na srdci, sledujeme její rozvinutí. Celý emotivní zážitek umocnil přelet stíhaček načasovaný na poslední tóny této operety. Počítám, že přípravný výbor LOH v Londýně sem vyslal své zástupce, aby načerpali inspiraci pro zahajovací ceremoniál. Uvidíme, čím nás v Londýně překvapí. Mě už asi ničím :-)

Zápas samotný začali domácí ve velkém stylu. Po rychlém sledu několika krátkých přihrávek, do kterých se zapojil i božský David, se ocitá sám před gólmanem domácí Jimenez a posílá LA již ve 3.minutě do vedení. Tímto okamžikem však pro fotbalové fajnšmekry zápas na dlouhou dobu přestal existovat. První kličku vidíme až v 73.minutě a znamená zvýšení domácích na 2:0. Autorem gólu byl Magee. Gólovou přihrávku si připsal kdo jiný než Beckham. To už ale domácí hrají o deseti. V 60. min se nechal po nevybíravém zákroku vyloučit domácí defenzivní záložník a autor úvodního gólu Jimenez. Jak jsem již naznačil, až do akce po které následoval druhý gól, jsme neviděli nic, co by nás zvedlo ze sedadel, nebo bylo hodno potlesku. Ano, divákům v těchto zeměpisných šířkách stačí málo. Třeba, když se David Beckham dotkne míče, nebo jde něco vysvětlovat rozhodčímu, ale pro nás to bylo trochu málo… Na druhou stranu je nutno podotknout, že L.A. scházeli dva zkušení hráči. Internacionálové Robbie Keane a Landon Donovan, kteří si plnili reprezentační povinnosti. David se snažil a patřil i k nejlepším na hřišti, nicméně to nestačilo. Po brance na 2:0 hosté vzápětí snížili hlavičkou Lehnarta na 2:1. V 85.minutě David Beckham zahrál rukou v pokutovém území a z následné penalty srovnal Stephenson. To už domácím značně docházely síly a v nastaveném čase je dorazil Gordon, který zajistil San Jose trochu nespravedlivě 3 body… 

Po závěrečném hvizdu a za potlesku ochozů opouští smutný David hrací plochu a my se vydáváme domů s hodně smíšenými pocity. Sice jsme na vlastní oči viděli hvězdu světového fotbalu, ale úroveň místní soutěže nás zklamala. Troufám si říct, že Slovan Liberec či Viktoria Plzeň by si z Home Depot Centre odvezli vítězství 2:0 či 3:0 a Sparta by zde v pohodě uhrála bezbrankovou remízu! :-) Co na plat, přeci jenom si Američané tento pro nás kultovní sport teprve osvojují… Budu věřit, až se na tento kontinent opět vrátím, že uvidím fotbalové divadlo s přidanou hodnotou na hřišti a nikoliv pouze mimo něj.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

CHUKYO University : MEIDŽI University

Toyota 18.3.2012 - the Premium Friendly Match

3:4

autor: Fero, komentář D.A.Surin

Tak a máme tu další exotiku. Více na východ se fotbal již nehraje, neboť tam někde začíná západ. Navštívenou zemí je tedy Japonsko. Konkrétně město Toyota, kde hrají některé zápasy J-League i Nagoya Grampus. Toyota Stadium byl postaven v roce 2001 s kapacitou 45 tisíc míst a samozřejmostí této nádherné stavby jsou zatahovací střecha a vyhřívané sedačky.

Zrovna se tam hrál přátelák mezi dvěma univerzitami!!! Plakáty v okolí zvaly na zápas mezi 中京大学 a  明治大学 ...kdo by takovému šlágru odolal, že? Zápas to byl věru přátelský a pohodový. V hledišti se nacházelo něco mezi pěti sty, až osmi sty neplatících diváků. Tedy jen o pár jedinců více, než ve zlatých letech na naší Harcovskou fotbalovou ligu. Při fíňu druhého ročníku HFL se tehdy tísnilo kolem škvárového plácku více jak 500 zvědavců. Jen ten komfort sportovišť byl, je a pravděpodobně i bude jiný. Už vidím, jak si jde kopnout naše TU Liberec do Edenu s ČVUT Praha (pronájem Edenu je cca 200 táců za akci).

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

PUNE FC : MUMBAI FC

Pune 15.5.2011 - 15.kolo 1st Division I-League

 1:1

autor: D.A.Surin (jak jsem to slyšel vyprávět u piva)

Když jel Fero na služebku do Indie, napadlo mě, že by mohl navštívit místní fotbalovou ligu. Po týdnu mi emailoval, že z toho nic nebude, že se ptal místních na football a všichni mu tvrdili, že se ve městě nic takového nehraje. Během pěti minut mi fifa.com napovídá, že se 15.května hraje derby státu Maháráštra mezi FC Pune a FC Mumbai. Teď už Fero nemohl couvnout :-)

Z hotelu na staďák to je sedmnáct kiláků. Vyrážím pěšky skrz osmé nejlidnatější indické město. Komplex sportovišť Balewadi, kde hrají FC Pune, byl postaven roku 1994 u příležitosti Národních Indických her. Kapacita stadionu je dvacet tisíc diváků a v den zápasu se na něm tísní něco kolem třista čumilů. Na to, že hrají sedmimilionové Pune a sousední patnáctimilionová Mumbai, tak se jedná o velmi slušnou návštěvu :-) Fotbal je na úrovni Okresního přeboru a výkonnost hráčů snad ještě níž. Borcům v bílých i ve žlutých dresech překáží balón, protihráči, spoluhráči i čáry kolem hřiště. V půlce to balím a za 350 rupek sedám do rikši a frčím na hotel, kde zapínám jeden z pěti televizních kanálů věnovaných kriketu.

Fotky jsou staženy z kamery místí provenience a kvalita tomu bohužel odpovídá.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

BV BORUSSIA Dortmund : 1.FC NÜRNBERG

Westfalenstadion 17.3.2007 - 26.kolo Bundesliga

0:0

autor: El Brejluš

Na poslední víkend strávený v Německu jsem nemohl naplánovat nic jiného než fotbal. Jelikož do blízkého Dortmundu zavítal Norimberk s Galáskem a Polákem, bylo rozhodnuto. Je jasné, že na závěrečný týden byla naplánována i rozlučková kalba, na které jsme se všichni pěkně zbourali. To je také hlavní důvod proč jsem si na spiel zapomněl vzít foťák :-( Aby toho nebylo málo, tak jsme do Dortmundu přijeli pozdě a to diky slavnejm Deutsche Bahn, které zrušily jeden vlak a druhý měl takové zpoždění, že nám ujela přípoj. Na stokilometrovou cestu nám tedy nestačily ani 4 hodiny! Což nás pěkně nasralo. Naštěstí jsme se cestou posilňovali pivkem, které zmírňovalo zdlouhavou cestu. Když jsme konečně dorazili na Vestfálský stadion, tak se již dávno hrálo a my přišli o úvodní chorály ze slavné jižní tribuny, kterou jsme měli přímo před očima. Fotbal byl takovej nijakej, plnej bojovnosti, ale bez myšlenky, bez šancí a bez střel na bránu. Není divu, že utkání skončilo výsledkem 0:0. Za 35 éček jsme neviděli ani jeden gól :-( Místním divákům to však evidentně nevadilo a povzbuzovali neúnavně celých 90 minut.
  

MALMÖ FF : HELSINGBORG IF

Malmö 8.5.2006 - Allsvenskan-Men (1.švédská liga)

 3:1

autor: Dubák

V rámci mého pobytu ve studené Skandinávii jsem nemohl zanedbat povinnost navštívit zdejší Allsvenskan – Men. (Švédská 1. fotbalová liga). Po dlouhém hledáni příhodného termínu jsem za krásného fotbalového počasí (8.5.2006) vyrazil do 100km vzdáleného Malmö k očekávanému Skäne derby mezi domácími Malmö FF a velkým rivalem Helsingborgs IF. Již situace při nákupu lístku, kdy mi sličná švédka oznámila, že jsou k mání pouze vstupenky k stáni, nasvědčovala tomu, že návštěva bude více jak slušná. Kapacita zdejšího přestárlého svatostánku (postaven byl k Mistrovství světa 1958) totiž činí 27500 míst. Tento stadion bych přirovnal zázemím i stylem k tomu strahovskému s jediným rozdílem, že k sezení jsou pouze dvě tribuny a z toho ta severní ještě jen z poloviny. Samozřejmě nechybí atletická dráha.

Na samotný zápas jsem dorazil zhruba s hodinovým předstihem, což se záhy ukázalo jako ideální řešení. Stadion se velmi slušně plnil a někteří opozdilci již neměli naději na slušný výhled na hrací plochu. Později uváděná 25-ti tisícová návštěva opravdu byla dovršena. Pouze sektor hostí, který byl i tak slušně zaplněn, vykazoval prázdná místa pro případné další zájemce. Má pozornost se před utkáním, ale i během něho z velké části ubírala k početného sektoru místních fans. Musím říct, že jejich nápaditost a hlavně vytrvalost byla opravdu příkladná a naše ”fotbalová” země by se od zdejších vikingů mohla v tomto jistě ledasco přiučit. Dobré atmosféře uvnitř tábora domácích příznivců napomáhal i vývoj utkání a zejména výkon domácích hráčů, kteří po rozpačitém začátku v soutěži (hraje se systém jaro/podzim) nabírají obrátky a začínají plnit roli favorita. K dobrému výkonu se připojila i největší hvězda týmu, fanoušky milovaný Jary Lithmannen. Po celý zápas byl domácími příznivci opěvován a za jejich podporu se i náležitě odvděčil. Byl suverénně nejlepší na place. Dva góly zařídil a pro obranu soupeře byl neustalým nebezpečím. A to mu ještě jeden gól rozhodčí neuznali pro údajný ofsajd. Jinak si myslím, že kvalita švédské ligy bude asi tak o ždibec lepší než úroveň naší ligy. Je znát, že švédská koruna je přeci jen 3x silnější a proto je v každém týmu nějaký ten technicky velmi dobře vybavený hráč afrického popřípadě jihoamerického původu.

V poločasové přestávce jsem se rozhodl jit na pivo a párek. Před jediným stánkem určeným pro celou tribunu, se vytvořil neskutečný dav, který nelze ani v nejmenším nazvat organizovanou frontou. Tento chaos způsobil, že jsem toho z druhého poločasu moc neviděl. Naštěstí se dav nacházel na místě odkud byl pěkný výhled na obří obrazovku, kde byl zápas promítán v přímém přenosu i se spornými momenty. Tam jsem tedy strávil úvodních dvacet minut druhého poločasu. Se závěrečným hvizdem jsem dolemtal pivo značky Åbrö neznámého obsahu alkoholu (pokud tam vůbec nějaký byl), dožvejkal obří burgr (párky neměli) - to vše za nějakých 75 SEK, shlédnul děkovačku hráčů a pomalu se odebral na zpáteční cestu za Ingrid a Inge. Málem bych zapomněl, konečný výsledek byl 3:1 pro domácí.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

SC PADERBORN : LR AHLEN

Paderborn 11.9.2005 - II.Bundesliga

1:0

autor: El Brejluš

Na stadion klubu SC Paderborn to mám asi 15min. jízdy na kole, a když na místní staďák přijel František Straka a jeho LR Ahlen, tak jsem rozhodně nemohl chybět. Za ideálního fotbalového počasí jsem dorazil přesně na čas (výkop byl v 15:00) a ihned poznávám prvního hráče, je to Sladjan Ašanin (LR Ahlen), kterého si všichni pamatujeme ze Slavie Praha. Celkově mě úroveň fotbalu příjemně překvapila, byl to rychlý a hodně důrazný fotbal, se spoustou šancí na obou stranách. Ahlen měl díky vyloučení domácího hráče herní převahu, ale do šancí se z rychlých brejků dostávali spíše domácí. Dlouho to vypadalo, že gól nepadne, ale nakonec jsem se za 9 éček (lístek na stání) dočkal. V poslední vteřině se trefil jeden z domácích borců a posunul SCP na 4. místo druholigové tabulky. Stadion mě vyloženě zklamal, ze začátku jsem si připadal jako na krajském přeboru v Novém Bydžově. V Bydžově však nevede nad hřištěm vysoké napětí. Kapacita místního stánku je 1826 sedících a 7296 stojících diváků. Nutno podotknout, že opodál se staví novej moderní stadion pro 15000 diváků (5200sedících, 9800 stojících), který má začít sloužit od příštího roku.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

 

SVAZIJSKO : BOTSWANA

Lobamba 22.6.2003 - kvalifikace na mistrovství Afriky 2004

3:2

autor: Šlapi st.

(Když jsem se bavil se Šlapim o tom, jak bylo v Jihoafrické republice, stočila se řeč i na místní fotbal. Slovo dalo slovo a máme tady první reportáž z Afrického kontinentu.)

Je kolem druhé hodiny nedělního odpoledne dne 22.6.2003 a my se nacházíme v jedné vesničce nedaleko Lobamby. Účelem naší návštěvy je prohlídka místního parlamentu ležícího za plotem na návsi a jakéhosi monumentu v jeho těsné blízkosti. Prohlídka celé vesnice včetně pamětihodností trvá maximálně šest minut a tak bylo nutno přemýšlet nad dalším programem. Jak se tak potulujeme po okolí, dává se s námi do řeči místní starší žena, která nás trošku rozhazuje otázkou, zda-li jsme přijeli na fotbal. K našemu nezměrnému údivu jsme záhadně minuli Svazijský národní stadion, kde se podle domorodé ženy hraje důležité utkání s Lesothem. Tomu se samozřejmě nedá odolat a okamžitě nasedáme do auta a vydáváme se hledat staďák. Kousek za ospalou vesnicí, prakticky odnikud, proudí davy fanoušků ke stadionu, který stojí osamoceně v polích. Po zaparkování musíme do fronty, kterou nám zpestřují místní, jenž se zajímají, kde se tady vzali ti bílí blázni.  U pokladny jsme narazili na další milé překvapení, lístky, na kterých je cena 30 emalangeni, stály nakonec pouze dvacku. Miluju Afriku. Procházíme vstupní branou, všude mraky lidí a před námi sportovní chlouba Svazijska - Národní fotbalový stadion, který se sestává z jedné hlavní zděné tribuny, boční tribuny také napůl zděné a zbytek ochozů tvoří třímetrový val z udusané hlíny, do které je sem tam zapíchnuté zábradlí. Zdá se, že stadion bude nabouchanej, podle mého odhadu tady pořvávají a tleskají 3 až 4 tisícovky domorodců. Atmosféra je úžasná, bubny jedou, tančí se, křičí se, skanduje se a nadává se. Usazujeme se na valu a necháváme se strhnout hrou. Přitom zjišťujeme, že babka nebyla zas taková fanynka, jak jsme si mysleli. Nehraje se s Lesothem nýbrž s Botswanou a jde o kvalifikaci na africké mistrovství. Domácí se pustili do soupeře s velkou vervou a po několika rychlých akcích (srovnatelných s naší třetí - čtvrtou ligou) vedou po poločase 3:0. Přišlo mi však, že rozhodčí (kupodivu běloch) podlehl atmosféře (to se zase nejde moc divit, kdo by chtěl vyprudit čtyři tisíce černochů) a připískával domácím. Na druhou půli se přesunujeme na narvanou hlavní tribunu (chceme si užít africkej luxus). Situace na hřišti se diametrálně mění, domácím se přestala dařit hra, rozhodčímu připískávání a Botswaně se díky stupňovanému tlaku povedlo snížit na 3:2 k obrovské radosti doprovodného týmu reprezentace Botswany, který tvořil veškeré jejich fanoušky. Přes trvající tlak se hostům už vyrovnat nepodařilo a domácí začali slavit vítězství. Což se jim prý nepovedlo celé dva roky. No a pak se slavící Svazijci pokojně rozptýlili po okolí a pohádka skončila.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

Bolton WANDERERS FC : CHELSEA FC

Bolton 23.11.2002 - 15.kolo Premier League

1:1

autor: Exák

(Následující článek je výřez z E-mailu našeho stálého zahraničního dopisovatele :-)

Tenhle víkend jsem se šel podívat na ty místní borce. Pro ty co nesledujou fotbalový tabulky - Bolton Wanderes vs. Chelsea. Musím říct, i když nejsem velkej fotbalovej fanda, byl to docela zážitek. Reebok stadium je monstrózní stavba, umístěna celkem daleko od centra. Okolo je obrovský nákupní centrum, tenisová hala a několik kin. Je fakt, že jsem chvíli přemýšlel, že půjdu do kina, ale nakonec vyhrál fotbal. Vysolil jsem za studentský lístek 17L. Staďák má kapacitu 25 000. Na tomhle zápase bylo asi 23 000, ale mě to připadalo našlapaný. Zapas to byl celkem vyrovnanej a vypadalo to, že Bolton vyhraje, ale ke konci dostali ušmudlanej gól. Konečnej výsledek byl 1:1. Samozřejmě jsem měl sedačku hned vedle fanoušků Boltonu a musím říct, že jsem se docela bavil. Můj slovník se rozšířil o několik novejch nadávek a samozřejmě jsem si s nima zařval a tvářil jsem se jako hroznej fanoušek BW a velkej znalec fotbalu. Jinak je pravda, že v Anglii choděj na fotbal opravdu všichni. Po fotbale jsem se na nádraží seznámil se třema místníma. Jak to asi probíhalo, jeden z nich ke mě přistoupil a zeptal se, kdy jede vlak, když jsem mu řekl, že za hodinu, prohodil pár nadávek. Samozřejmě poznal, že nejsem místní a hned, odkud jsem, co dělám v týhle části města. Jak se dozvěděl, že jsem byl na fotbale a že jsem z ČR hned mě představil těm dalším dvoum. Zavolali taxíka a chtěli ať s nima jedu na pivo. Chvíli jsem je nechal ať mě přemlouvaj, ale samozřejmě jsem s nima odjel. Prošli jsme několik hospod a všem známejm jsem byl představenej jako Peter z ČR, velký fanda BW. Pilo se hlavně belgicky pivo. Musel jsem jim dat za pravdu, že anglicky pivo chutná jak chcanky. Maj takovej blbej zvyk, že nevydržej v jedny hospodě a pořad běhaj z jedný do druhý. Mě to teď nevadilo, alespoň jsem si udělal úplnej přehled. Jinak Bolton není až tak malej jak jsem si představoval. 250 000 obyvatel je na naše poměry celkem dost.

  

MŠK SCP Ružomberok : ŠK MATADOR Púchov

Ružomberok 27.7.2002 - 3.kolo Mars Superligy

4:1

autor: D.A.Surin

Jelikož naše partička trávila letošní dovolenou ve slovenských horách, nemohli jsme si nechat ujít návštěvu prvoligového utkání tamější ligy. Nejbližší prvoligový zápas se hrál v 50km vzdáleném Ružomberoku, kam zavítal druhý celek loňského ročníku Matador Púchov. Po celodenní túře však chuť na slovenský prvoligový fotbal dostali jen 4 účastníci naší výpravy a tak vyrážíme z Roháčů pouze jedním autem směr Ružomberok. Hned během prvních pěti kilometrů zůstává osádka našeho vozu úplně štajf, to když nám silnici ve vzdálenosti asi 100m zkřížil medvěd. Po tomto nevšedním zážitku nám cesta příjemně ubíhá a už se blížíme k cíly naší cesty. Stadion v Ružomberoku má pouze jedinou tribunu a jeden ochoz za brankou a tak za 50Sk usedáme na novou hlavní tribunu a začínáme sledovat poměrně dramatické utkání s řadou gólových šancí. Místní diváci z počátku skoro vůbec nepovzbuzují, pouze skupinka asi 15 strýců s dvěma bubínky dokola skanduje Ružo, Ružo, Ružo. S přibývajícími góly v síti Matadoru a s přibývajícími borovičkami se však atmosféra v hledišti zlepšuje a konečně to vypadá jako na fotbalovém utkání. K fotbalu samozřejmě patří i pivo a párek a tak se vydáváme ke stánku s občerstvením. Pivo v těchto končinách rozhodně nepatří k nejrozšířenějším nápojům, o čemž nás přesvědčuje obsluha, když rozlévá lahváče do plastových kelímků. Zato prodavačem párků jsme upozorněni, že naproti ve stánku mají ty samé uzenky o pět korun levnější?! Tomu říkám podnikatel :-) Samotný zápas skončil jednoznačným vítězstvím domácích, za které postupně skórovali 2x Helbich, 1x Hazucha a Rák. Za hosty snižoval na průběžných 2:1 Perniš.

zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto zvětšit foto

  

ŠK SLOVAN Bratislava : FC ARTMEDIA Petržalka

Tehelné pole 24.4.2002 - 28.kolo Mars Superligy

1:0

autor: D.A.Surin

Pobývá-li někdo v Bratislavě a leží-li jeho hotel 50 metrů od stadionu Interu a 100 metrů od stadionu Slovanu je pravděpodobné, že se bude hrát nějaký ten fotbálek. My jsme měli štěstí, že se 28.kolo slovenské Mars Superligy předehrávalo ve středu a tak bylo o odpoledním programu rozhodnuto. V reštaurácii pri obede jsme se dozvěděli že na Tehelné pole zavítá v té době druhá Petržalka. Vyzbrojeni informacemi, kde na staďáku točí nejlepší pivko, jsme se vydali na toto malé bratislavské derby. Bohužel spolu s námi se přišlo podívat pouhých 3072 diváků, kteří v třicetitisícovém kotli působili dosti tristně a tak o fotbalové atmosféře nelze vůbec mluvit. V kotli Petržalky sedělo asi 15 fans v dresech Artmedie a kotel domácích jsem na stadionu hledal marně. My jsme dle doporučení seděli na staré tribuně, kde čepují Corgoň za 20 Sk. Okolo seděli samí zasloužilí slovaňáci a my museli poslouchat jejich moudra a nadávky zejména na rozhodčího, obránce Kindera z Petržalky a dokonce i na jejich „oblíbence“ Sedláka hájícího belasý dres. Zato když byl v druhém poločase střídán Laco Pecko, celý stadion povstal a bývalého federálního reprezentanta doslova vytleskal. Samotné utkání skončilo 1:0 pro domácí, když ve dvanácté minutě skóroval  Vittek. Za zmínku stojí ještě poločasová přestávka, kdy nás místní moderátor přivítal slovy: Vážení športový priateľa, milý záhradkári, teraz je ideálna doba pre použití pesticidou a herbicidou od firmy.... a po celou dobu se z amplionu linuly takové hitovky slovenské dechové scény jako mega hit: Pééziinek, v Pezinku je rynek na rynku je stánek, stánek jak altánek....